Results of the Ballycotton '10' Road Race - Sunday March 9, 2003

 

 

 

 

 

Pos.

Athlete

Club

Cat.

Time

1

Andy COLEMAN

Enfield AC

M

00:49:52

2

Noel BERKELEY

D.S.D. AC

M

00:49:58

3

Cian McLOUGHLIN

Clonliffe Hrs

M

00:50:09

4

Cathal LOMBARD

Leevale AC

M

00:50:31

5

Mark JENNINGS

Cardiff AC

M

00:51:16

6

Pat BYRNE

Tinryland AC

M

00:51:44

7

Colin ROBERTS

D.S.D. AC

M

00:52:13

8

Roy FAHY

Leevale AC

M

00:52:26

9

Andrew HUNT

Cardiff AC

M

00:52:38

10

CathaI O'CONNELL

St. Finbarrs AC

M

00:52:47

11

Colm BURKE

St. Abbans AC

M

00:53:01

12

David CARRIE

Dunlear AC

M

00:53:09

13

David BYRNE

Sportsworld RC

M

00:53:15

14

Darran HISCOX

Swansea Harriers

M

00:53:20

15

Gareth DAVIES

Swansea Harriers

M40 

00:53:30

16

Phil COOK

Les Croupiers RC

M

00:54:06

17

Peter DUGGAN

St. Josephs AC

M

00:54:09

18

Eric MEADE

East Cork AC

M

00:54:16

19

Shaun TOBIN

Swansea Harriers

M40 

00:54:20

20

Mark HOBBS

Swansea Harriers

M

00:54:30

21

Pat NUGENT

St. Marys AC

M40 

00:54:32

22

Michael BYRNE

Parnell AC

M40 

00:54:38

23

Patrick HEFFERNAN

Fethard AC

M40 

00:55:08

24

Edward MCGRATH

Liffey Valley AC

M

00:55:11

25

Derek O'LEARY

St. Finbarrs AC

M

00:55:17

26

Tony O'HALLORAN

D.S.D. AC

M40 

00:55:30

27

Colm TURNER

Dooneen AC

MJ

00:55:44

28

William HARTY

K.C.K. AC

M

00:55:46

29

Eoin KEITH

Setanta O.C.

M

00:55:50

30

Fergus MEADE

East Cork AC

M

00:55:54

31

James MCINTYRE

Tulla AC

M

00:55:55

32

Eamonn MCEVOY

St. Finbarrs AC

M45 

00:56:06

33

Robert PURCELL

Desmond Currans AC

M

00:56:12

34

Richard O'BRIEN

Clonmel AC

M

00:56:21

35

Paul PEARCE

North Herts. R.R

M40 

00:56:25

36

Johnny BRUNNOCK

Clonmel AC

M

09:56:29

37

Cornelius MARSHALL

St. Abbans AC

M

00:56:30

38

John FARRELLY

Rathfarnham-WSAF AC

M

00:56:31

39

Eugene MOYNIHAN

Marian AC

M45 

00:56:43

40

Trevor WOODS

Cork Tri-ath

M

00:56:44

41

Philip HARTY

K.C.K. AC

M

00:56:49

42

Mick MCGEOCH

Les Croupiers RC

M45 

00:56:52

43

Dwayne FARRELL

Tinryland AC

M

00:57:00

44

John HERLIHY

Riocht AC

M

00:57:07

45

Tom WALSH

Tulla AC

M

00:57:10

46

Jonathan FERGUSON

Liverpool Harriers

M

00:57:14

47

Thomas BLACKBURN

Bilboa AC

M

00:57:16

48

Philip WITHERS

Duhallow AC

M45 

00:57:21

49

Sean DOYLE

Rathfarnham-WSAF AC

M45 

00:57:25

50

Ian O'SULLIVAN

East Cork AC

M

00:57:32

51

Shay FAULKNER

Wicklow

M40 

00:57:43

52

Patrick RYAN

Dundrum AC

M

00:57:49

53

Desie SHORTEN

Tallaght AC

M45 

00:57:50

54

Michael DUNNE

St. Finbarrs AC

M

00:57:51

55

Denis MCCARTHY

East Cork AC

M40 

00:57:58

56

Barry HINGSTON

D.S.D. AC

M

00:58:01

57

Michael FENNELL

Civil Service Harriers

M40 

00:58:03

58

Michael HARTY

East Cork AC

M

00:58:07

59

Michael MURPHY

St. Finbarrs AC

M45 

00:58:13

60

Pat MURPHY

Eagle AC

M45 

00:58:13

61

Alan MAYE

Na Fianna AC

M

00:58:17

62

Barry JOHNSTON

Les Croupiers RC

M50 

00:58:19

63

Gerard MULLANE

Limerick AC

M45 

00:58:22

64

John WALSH

Clonmel AC

M

00:58:23

65

Steve LEVERTON

North Derbyshire R.C.

M45 

00:58:25

66

Trevor MASON

West Waterford AC

M

00:58:27

67

Joseph CASEY

Rathfarnham-WSAF AC

M40 

00:58:30

68

John MCHUGH

Rathfarnham-WSAF AC

M45

00:58:31

69

Kenneth MULCAHY

Togher AC

M

00:58:34

70

Laurence KENNEDY

Waterford AC

M40 

00:58:38

71

Neilus AHERNE

Midleton AC

M45 

00:58:41

72

Larry CALLAGHAN

Liffey Valley AC

M40 

00:58:42

73

Patrick O'SHEA

Iveragh AC

M50 

00:58:56

74

Noel CURTIN

Youghal AC

M

00:58:57

75

Pete JOHNSON

Norfolk Gazelles

M45 

00:59:02

76

Paul STREET

North Derbyshire R.C.

M

00:59:12

77

Colin LOUGHERY

Springwell RC

M

00:59:16

78

Kieran O'SULLIVAN

Cork Garda

M

00:59:23

79

Sean WHELAN

Eagle AC

M

00:59:23

80

Michael JORDAN

North-East Runners

M45 

00:59:27

81

Patrick CORMACK

Ballynonty AC

M

00:59:29

82

Vincent MULCAHY

Nenagh Olympic AC

M

00:59:31

83

Gary MCMAHON

Notts AC

M45 

00:59:31

84

Neil O'CONAlLL

St. Finbarrs AC

M

00:59:32

85

Gladys GANIEL

D.S.D. AC

F

00:59:37

86

Gerard CANTWELL

West Waterford AC

M45 

00:59:38

86

Kevin BEATTIE

Stockport Harriers

M

00:59:41

87

Gary O'SULLIVAN

Grange-Fermoy AC

M

00:59:39

89

Melanie ELLIS

Shaftesbury Barnet

F35 

00:59:47

90

Seamus MURPHY

Kilkenny City Harriers

M40 

00:59:49

91

Paul DINAN

St. Finbarrs AC

M40 

00:59:50

92

Bernard FEERY

St. Catherines AC

M

00:59:51

93

Dermot CALLAGHAN

Donoughmore AC

M

00:59:53

94

Conor DELAHUNTY

UCC AC

M

01:00:12

95

Ruaidhi DEVITT

Dundrum AC

M

01:00:16

96

Sean DOHERTY

Cape Cod AC

M

01:00:17

97

Simon ROUSE

Notts AC

M

01:00:24

98

Larry LEACY

St. Josephs AC

M45 

01:00:24

99

Declan MURRAY

Clonliffe Harriers

M45 

01:00:26

100

James SEXTON

Kilmurry-Ibrickane AC

M45 

01:00:27

101

Jason O'CONNOR

Slaney Olympic AC

M

01:00:30

102

Tom MADDEN

Marian AC

M50 

01:00:32

103

Tim SMITH

Eagle AC

M40 

01:00:34

104

Johann DEWBERRY

Kilkenny City Harriers

M

01:00:36

105

Kevin LENIHAN

North Derbyshire R.C.

M40 

01:00:38

106

Tim TANCOS

Rothwell Harriers

M

01:00:42

107

Paul FLETCHER

Springwell RC

M

01:00:43

108

Donal VAUGHAN

Rising Sun AC

M

01:00:44

109

Terry MCCONNON

Rathfarnham-WSAF AC

M

01:00:44

110

Martin MCCARTHY

West Waterford AC

M40 

01:00:45

111

Tom CODY

Midleton AC

M45

01:00:46

112

Peter MCDERMOTT

Rathfarnham-WSAF AC

M50 

01:00:46

113

Jim BREEN

Springwell RC

M45

01:00:48

114

Darren GALLAGHER

Parnell AC

M

01:00:49

115

Dermot MURPHY

Eagle AC

M

01:00:52

116

Tom HARTNETT

East Cork AC

M40 

01:01:00

117

Stewart LEBELINSKI

Redhill RR

M50

01:01:03

118

Frances GILL

Neath Harriers

F40 

01:01:08

119

Ger DUNLEA

Eagle AC

M

01:01:10

120

Michael MOORE

Dundrum AC

M40 

01:01:11

121

Joe MORIARTY

Desmond Currens AC

M

01:01:12

122

Joe LYNCH

Dublin

M

01:01:13

123

Jonathan WITHEY

OUCCC

M

01:01:17

124

Peter DELMER

Athenry AC

M

01:01:19

125

Willie HAYES

St. Finbarrs AC

M45

01:01:20

126

Connie KELLEHER

West Waterford AC

M50 

01:01:31

127

Paddy PARROTT

Metro-St. Brigids AC

M45

01:01:35

128

Mark BULMAN

Donoughmore AC

M

01:01:41

129

James LIDDANE

Olympic Harriers

M

01:01:41

130

Padraig MACSEAIN

Cork

M

01:01:45

131

Padraig MCDONNELL

Eagle AC

M

01:01:50

132

Patrick TUITE

Clonliffe Harriers

M45

01:01:52

133

Patrick TIMMONS

Raheny Shamrock AC

M50

01:01:54

134

Liam BUTLER

Dundrum AC

M45

01:01:57

135

Eddie MULLANE

Cork BHAA

M55

01:01:59

136

Charlie O'NEILL

Donore Harriers

M45

01:02:02

137

Neil DEASY

Clonakilty

M

01:02:04

138

Mark LEACY

South O'Hanlon AC

M

01:02:04

139

Finlan HIGGINS

Rathfarnham-WSAF AC

M45

01:02:20

140

Ed O'CONNOR

Na Fianna AC

M

01:02:22

141

Danny SMITH

BaUynonty AC

M

01:02:24

142

Tony COOKE

St. Finbarrs AC

M

01:02:24

143

Richard REYNOLDS

Kilkenny City Harriers

M

01:02:25

144

Dinah CHEVERTON

Tamar Trotters

F35

01:02:28

145

John BUCKLEY

St. Finbarrs AC

M

01:02:31

146

Mike RICE

Athenry AC

M

01:02:31

147

Declan HORGAN

Dublin

M

01:02:33

148

Pat DOBBS

Slaney Olympic AC

M50

01:02:39

149

Don KEOHANE

F.M.R.C.

M

01:02:40

150

Jack TYRELL

Rathfarnham-WSAF AC

M45

01:02:43

151

Martin MONAGHAN

Donohoes Striders

M

01:02:45

152

Ray HORAN

Cork

M

01:02:47

153

Mario DONNELLY

Armagh AC

M45

01:02:51

154

Brendan MONTAGUE

Sparta North-West AC

M45

01:02:53

155

Tom LAFFAN

Bandon AC

M

01:02:55

156

Claire MCMAMUS

Chiltern Harriers

F

01:03:01

157

Joseph O'SULLIVAN

Bandon AC

M40 

01:03:09

158

John WHELAN

West Waterford AC

M45

01:03:10

159

Douglas LONGLEY

Weston Shufflers

M45

01:03:11

160

John CORRIGAN

Slaney Olympic AC

M

.01:03:13

161

Joe MURPHY

Eagle AC

M45

01:03:14

162

Declan DOYLE

Nohoval

M

01:03:14

163

Pat TWOMEY

Cork BHAA

M50

01:03:17

164

John O'RIORDAN

Rising Sun AC

M45

01:03:18

165

Kenny CURRAN

Ballynonty AC

M

01:03:21

166

Mary SWEENEY

St. Finbarrs AC

F40 

01:03:23

167

Ann EVANS

Pontypridd AC

F45

01:03:24

168

Thomas TURNER

Limerick West

M50

01:03:31

169

Eamonn CROTTY

West Waterford AC

M

01:03:32

170

Anne CURLEY

Donore Harriers

F

01:03:35

171

Kevin O'ROURKE

Cork

M

01:03:37

172

Simon FAIRMANER

D.S.D. AC

M

01:03:38

173

Ronan WARD

Dublin

M45

01:03:46

174

Jim COSGRAVE

St. Finbarrs AC

M

01:03:52

175

Gerard MOORE

F.M.R.C.

M

01:03:53

176

Martin O'DONNELL

Clare River Harriers

M45

01:03:56

177

Bernard NOLAN

Rathfarnham-WSAF AC

M40 

01:03:57

178

Basil HENRICK

3D Triathlon

M

01:03:59

179

William GILLAN

Kilronan

M

01:04:00

180

Wesley NOLAN

Lucan

M

01:04:01

181

John HANLEY

Dublin

M

01:04:08

182

Liam O'LEARY

St. Finbarrs AC

M55

01:04:09

183

Ian TIGHE

Raheny Shamrocks AC

M

01:04:11

184

Raymond MCCONNELL

West Waterford AC

M50

01:04:12

185

Michael DWYER

West Waterford AC

M

01:04:12

186

Stuart MURPHY

Roundwood

M

01:04:13

187

Gerry LALOR

Setanta O.C.

M

01:04:13

188

William O'GORMAN

Cork

M

01:04:19

189

Pat BEERE

Dublin

M

01:04:21

190

Niall O'CEALLAIGH

Clonmel AC

M

01:04:23

191

Maurice TOBIN

Grange-Fermoy AC

M50 

01:04:23

192

Vincent CLOHISEY

Rathfarnham-WSAF AC

M45

01:04:23

193

James O'SULLIVAN

Tipperary Town

M45

01:04:25

194

Richard PENTIN

North Derbyshire R.C.

M

01:04:27

195

Kevin LOFTUS

North Derbyshire R.C.

M40 

01:04:27

196

Mary SHEEHAN

Grange-Ferrnoy AC

F45

01:04:27

197

Martyn POWELL

Aberystwyth Univ. Hrs.

M

01:04:27

198

Carey JOYCE

Castlemartyr

M

01:04:29

199

David WADE

West Waterford AC

M40 

01:04:31

200

Giles O'NEILL

Civil Service Harriers

M50

01:04:33

201

John BEE

North Derbyshire R.C.

M55

01:04:35

202

James WRIGHT

Rathfarnham-WSAF AC

M40 

01:04:35

203

Kieran MULCAHY

West Limerick AC

M

01:04:37

204

William MURPHY

Tallaght AC

M

01:04:41

205

Thomas CULLY

Mullingar Harriers

M

01:04:43

206

Stuart WALLACE

Colchester Harriers

M45

01:04:44

207

Andrew WEIGHT

Clonmel AC

M

01:04:45

208

Raymond BOYLE

Dublin

M

01:04:46

209

Seamus CASEY

Ballymore-Cobh AC

M45

01:04:49

210

John QUIGLEY

Eagle AC

M45

01:04:49

211

James DEASY

Clonakilty

M

01:04:56

212

Aidan BRENNAN

Tramore

M45

01:04:57

213

David O'CALLAGHAN

Eagle AC

M

01:05:00

214

John CONNOLLY

Galway City Harriers

M

01:05:02

215

Tony HUFF

Ballynonty AC

M50

01:05:04

216

Fergal O'NEILL

Bandon AC

M

01:05:05

217

Sean O'CALLAGHAN

Cork Tri-Ath

M

01:05:07

218

Gary RELIHAN

Eagle AC

M

01:05:08

219

Mary HANLEY-FARRELL

Na Fianna AC

F

01:05:09

220

Tommy-Joe WHYTE

Tuam AC

M40 

01:05:10

221

Kevin GROGAN

Rathfarnham-WSAF AC

M45

01:05:12

222

Dominic DRUMM

Springwell RC

M45

01:05:16

223

Gary CLARKE

Tallaght AC

M50

01:05:16

224

Stephen LYNCH

Ordance Survey

M50

01:05:18

225

Susan WATERSTONE

Naas AC

F45

01:05:24

226

Kieran MULCAHY

Glanmire

M

01:05:24

227

Tommy BYRNES

Dundrum AC

M

01:05:26

228

John O'LEARY

Lucan Harriers

M45

01:05:28

229

Patrick DUNFORD

West Waterford AC

M

01:05:30

230

Fergus MCGIRR

Clonmel AC

M

01:05:32

231

Christopher BOLAND

Limerick

M

01:05:32

232

Michael DUNNE

St. Finbarrs AC

M55

01:05:32

233

Der MOLONEY

Fermoy

M

01:05:34

234

P.J. GUINAN

West Waterford AC

M

01:05:37

235

Maurice WHITTY

Slaney Olympic AC

M

01:05:38

236

Paddy FARRELL

Na Fianna AC

M

01:05:40

237

Jim MCNAMARA

Donore Harriers

M50

01:05:44

238

Michael CASSIDY

Tralee Joggers

M

01:05:45

239

Tom O'BRIEN

West Waterford AC

M

01:05:45

240

Larry STAPLETON

Dublin

M

01:05:46

241

Marcellus HYNES

Waterford

M

01:05:48

242

Kevin PHIBBS

Tallaght AC

MJ

01:05:49

243

John FITZGERALD

Grange-Fermoy AC

M

01:05:50

244

John DRISCOLL

Colchester Harriers

M50

01:05:51

245

Siobhan DERVAN

St. Finbarrs AC

F

01:05:52

246

Philip DONOVAN

Castlebridge

M40 

01:05:52

247

Ray BURKE

West Waterford AC

M40 

01:05:55

248

Brian MURPHY

Limerick

M

01:05:57

249

John MOORE

Dundrum AC

M40 

01:05:57

250

Thomas BRADLEY

Springwell RC

M40 

01:05:58

251

P.J. DOYLE

Tinrytand AC

M

01:05:59

252

David O'DWYER

leevale AC

M

01:06:01

253

David ENOT

Aberystwyth Univ. Hrs.

M

01:06:03

254

Jonathan BRADY

Slaney Olympic AC

M

01:06:04

255

Paul GOREY

Rathfarnham-WSAF AC

M

01:06:09

256

Paddy DONOHUE

Naas

M

01:06:12

257

John O'FLYNN

West Waterford AC

M

01:06:16

258

Alistair BRATTEN

Springwell RC

M40 

01:06:17

259

Ray POWER

Waterford AC

M40 

01:06:20

260

Michael MCGRATH

Bu1lerstown

M

01:06:21

261

James PHIBBS

Tallaght AC

M40 

01:06:21

262

Paul COTTER

Eagle AC

M40 

01:06:23

263

Malachy MCCARTHY

West Limerick AC

M45

01:06:23

264

Teresa TUOHY

Nenagh Olympic AC

F40 

01:06:25

265

Emma SOKELL

Crusaders AC

F

01:06:27

266

Mark DELAHUNTY

Vienna

M

01:06:34

267

Eddie BYRNE

Eagle AC

M

01:06:35

268

Robert GAFFNEY

Mallow AC

M

01:06:37

269

Tim-Joe BUCKLEY

Donoughmore AC

M50 

01:06:38

270

Adrian BRADY

Cork

M40 

01:06:39

271

Sean O'DWYER

Limerick

M

01:06:41

272

John WALSHE

East Cork AC

M50

01:06:42

273

Gary WARLAND

Banbury

M

01:06:51

274

Gary COLLINS

West Waterford AC

M

01:06:56

275

Eamon PHELAN

West Waterford AC

M

01:06:56

276

Robbie WILLIAMS

Silversprings

M

01:06:58

277

Mark HETHERINGTON

Abbey Runners

M

01:07:00

278

Gerard QUIGLEY

Tulla AC

M

01:07:00

279

Douglas HAMILTON

St. Albans

M50

01:07:02

280

Ciaran DOYLE

Drogheda & Dist. AC

M

01:07:03

281

Robert POLLOCK

East Antrim Harriers

M50

01:07:06

282

Aidan BRICKLEY

Garryspillane

M40 

01:07:10

283

Declan KAVANAGH

Newbridge AC

M

01:07:14

284

Frank O'HALLORAN

Grange-Fermoy AC

M40 

01:07:15

285

William GRIFFIN

St. Brendans AC

M45

01:07:18

286

Vincent HIGGINS

Duhallow AC

M40 

01:07:20

287

P.J. VARLEY

Limerick AC

M40

01:07:21

288

Andrew O'FARRELL

PfIzer Road Runners

M50

01:07:24

289

Maureen HARRINGTON

Riocht AC

F35

01:07:25

290

Riita KANSANNNA

Civil Service Harriers

F40 

01:07:27

291

Tony CHRISTIE

S.H.B.

M40 

01:07:29

292

Peter BREEN

Donabate

M

01:07:29

293

Sean LYONS

Ballygarvan

M

01:07:31

294

Edwin KEVILLE

Rathfarnham-WSAF AC

M

01:07:31

295

Conor MURRAY

West Waterford AC

M

01:07:32

296

Colm ROWE

Clare River Harriers

M

01:07:33

297

Patrick O'SULLIVAN

F.M.R.C.

M45

01:07:33

298

Orla TUOHY

Fermoy

F

01:07:37

299

William TOOMES

South O'Hanlon AC

M

01:07:37

300

Micheal O'REGAN

Eagle AC

M

01:07:41

301

Ned O'BRIEN

Clonmel AC

M45

01:07:42

302

Neil MURPHY

UCC Rowing Club

M

01:07:47

303

Tom SHANAHAN

Tralee Jogging Club

M40 

01:07:47

304

Tom O'DRISCOLL

Rathfarnham-WSAF AC

M55

01:07:50

305

David WATSON

North Derbyshire R.C.

M

01:07:52

306

David O'MAHONY

Cork BHAA

M

01:07:53

307

Michael KILLEEN

Mayo AC

M45

01:07:53

308

Neily MCCARTHY

Duhallow AC

M

01:07:53

309

Neilie HALL

Ballynonty AC

M

01:07:53

310

Liam WHITTY

Waterford

M40 

01:07:55

311

Darren WILKINSON

Barnsley Harriers

M

01:07:56

312

Sean KAY

North Shore Striders

M

01:07:57

313

Mike MCGRATH

Eagle AC

M40 

01:07:57

314

Jim LOFTUS

Mountpleasant AC

M55

01:07:58

315

Darryl HALE

Waterford

M40 

01:07:59

316

Norman LESLIE

North Herts RR

M40 

01:08:01

317

Eamonn BYRNE

Analog Devices

M

01:08:02

318

William MCGUIRE

Waterford

M40 

01:08:07

319

Brian KELLY

Sportsworld RC

M

01:08:09

320

Tony O'MAHONY

West Waterford AC

M

01:08:10

321

Brian HEALY

Dunboyne AC

M45

01:08:11

322

John O'SHAUGHNESSY

St. Finbarrs AC

M40 

01:08:12

323

Donal BURKE

Midleton

M

01:08:14

324

Michael BRAVIN

North Derbyshire R.C.

M55

01:08:14

325

Michael TOBIN

Limerick Country Club

M

01:08:15

326

Martin O'SULLIVAN

Ballincollig AC

M45

01:08:17

327

Paul HEHIR

Army

M

01:08:18

328

Roy CUMMINS

St. Finbarrs AC

M55

01:08:20

329

Don DESMOND

Bandon

M50

01:08:20

330

Joe COPITHORNE

Belgooly AC

M45

01:08:26

331

Aaron HORNIBROOKE

Leevale AC

MJ

01:08:28

332

Patrick HARKIN

Naval Service

M

01:08:30

333

Darren NICHOLSON

Clonakilty

M

01:08:30

334

Tom BURNS

Waterfall

M

01:08:32

335

John LEAHY

Ballymore-Cobh AC

M40 

01:08:32

336

Oliver KEARNEY

Duhallow AC

M45

01:08:33

337

Pakie O'RIORDAN

West Limerick AC

M40 

01:08:33

338

Shane O'GRADY

Mullingar Speed Runners

M

01:08:34

339

Laurence ARTHUR

Limerick

M

01:08:34

340

Pamela MORGAN

Liverpool Harriers

F35

01:08:38

341

David HUDSON

Donore Harriers

M45

01:08:43

342

Mary MURPHY

St. Finbarrs AC

F40 

01:08:45

343

Tracy GUILFOYLE

Kilnaboy AC

F35

01:08:48

344

Paul O'TOOLE

Cork

M

01:08:48

345

Dave COTTER

Belgooly AC

M50

01:08:54

346

Michael MASTERSON

Cape Cod AC

MJ

01:08:54

347

Pat COFFEY

Clonmel AC

M

01:09:01

348

Alan CAMPBELL

Galway

M

01:09:03

349

Edward MCGRATH

Blackrock AC

M60

01:09:04

350

Donal O'SULLIVAN

Kenmare

M40 

01:09:04

351

Ronan MCCARTHY

Glenbower AC

MJ

 

352

Mark DOYLE

Harwich Runners

M40 

 

353

Declan KEATING

Tulla AC

M

 

354

Jonathan HERBERT

Dublin

M

 

355

Kevin MOLONEY

Limerick AC

M

 

356

Cecil SMYTH

Armagh AC

M50

 

357

David O'NEILL

Cork

M

 

358

Jerry MURPHY

Leevale AC

M50

 

359

Eugene MANTON

Ballyhoura Athletics

M45

 

360

Cormac O'LEARY

Donohoes Striders

M

 

360

Margaret MCCREERY

Civil Service Harriers

F50

 

361

Joan COYLE

D.S.D. AC

F55

 

362

Christy WALSH

St. Finbarrs AC

M40 

 

363

Anthony ROONEY

Grange-Fermoy AC

M

 

364

Mark CARMODY

Cork

M

 

365

Mark MCMAHON

Naas

M

 

366

Pat FOGARTY

ESB AC

M

 

367

Ian WALSH

Dungarvan

M

 

368

Colm NUGENT

Donore Harriers

M40 

 

369

Joe DELANEY

Kilkenny

M

 

370

Lucy D'ARCY

Sportsworld RC

F

 

371

Michael COLVILLE

Waterford

M40 

 

372

Anthony MORRISSEY

Cork

M

 

373

Gary COX

Cobh

M

 

374

William HANLEY

Cork

M

 

375

Johnny GOLDIE

Springwell RC

M

 

376

Anthony FARMER

Dartford Harriers

M55

 

377

Dermot BATES

Sportsworld RC

M

 

378

Noel O'DWYER

Ballynonty AC

M

 

379

Adrienne JORDAN

Donore Harriers

F

 

381

John NELLIGAN

Castletray Club

M

 

382

Dale KENNEDY

Waterford

M

 

383

Michael FERRY

Dublin

M55

 

384

Brid MURPHY

Ballymore-Cobh AC

F50

 

385

Martin HYNES

Kilmurry-Ibrickane AC

M50 

 

386

Tim CROWLEY

Blamey-Innlscarra AC

M

 

387

Dermot DUGGAN

Jacobs Harriers

M40 

 

388

Michael COONEY

West Waterford AC

M

 

389

Barry RAFTER

Limerick Country Club

M45

 

390

Conor CULLEN

Clonlara

M

 

391

Anna KING

Tallaght AC

F40 

 

392

Jason O'NEILL

Vienna

M

 

393

George BRADY

Donore Harriers

M

 

394

Sean GLEESON

Nenagh

M

 

395

Alan MOCKLER

Lucan

M

 

396

Claude MCMANMON

Dublin

M45

 

397

Willie FITZGERALD

Carrigtwohill

M40 

 

398

Carl WARLAND

Banbury

M

 

399

Jim CROWLEY

Ballyhoura Athletics

M50

 

400

Leonard JAMES

Cork

M

 

401

John SCANNELL

Cork O.C.

M

 

402

Hugh NUGENT

North Derbyshire R.C.

M

 

403

Eric COOGAN

Innishannon

M

 

404

Michael BRENNAN

Portlaoise

M40

 

405

Liam CUDDIHY

West Waterford AC

M

 

406

David MAXWELL

Analog Devices

M

 

407

Paul BOOTHMAN

Metro-St. Brigids AC

M40 

 

408

Clarence ECKERSON

Cape Cod AC

M50

 

409

Patrick KENNEDY

Enniscorlhy

M

 

410

David MULDOWNEY

Motorola

M

 

411

John O'CONNOR

Cork Garda

M

 

412

John O'DONNELL

Cork

M40

 

413

Simon DOYLE

Pfizer Road Runners

M

 

414

Catherine O'ROURKE

Cork

F40 

 

415

John HUNT

Ardrahan

M40 

 

416

Martina ELLIOTT

Dub Runners

F40 

 

417

Brendan HAMILTON

Cork

M

 

418

Larry SCALLAN

Kilkenny City Harriers

M

 

419

Dominic O'SULLIVAN

Cork BHAA

M40 

 

420

Joanne JACKMAN

West Waterford AC

F

 

421

Bernard CASH

Enniscorthy

M40 

01:10:56

422

John SHORTEN

Dublin

M

01:10:58

423

Ruairi COLLINS

UCC Rowing Club

M

01:10:59

424

Irial CONROY

Galway

M

01:11:00

425

Angela MCEVOY

St. Finbarrs AC

F35

01:11:00

426

Denis O'CONNOR

Blarney

M40 

01:11:01

427

Gary CONNOLLY

East Antrim Harriers

M

01:11:02

428

Hugh CARR

Dublin

M

01:11:03

429

Gerard MORTIMER

Epsom

MJ

01:11:06

430

Joseph RYAN

Waterford AC

M45

01:11:06

431

Tadhg LYONS

Ballygarvan

M

01:11:06

432

Patrick KEARNEY

Mornington Chasers

M50

01:11:07

433

Paul CORCORAN

Limerick Tri-Ath

M

01:11:11

434

Rosalia CROCKETT

St. Finbarrs AC

F50

01:11:12

435

Peter GAFFNEY

Mallow AC

M60

01:11:13

436

Yvonne DELANEY

Midleton

F

01:11:14

437

Vivian O'HANLON

Tallaght AC

M50

01:11:14

438

Eric MCCARTHY

Killeagh

M

01:11:14

439

MichaeI O'DONOVAN

Dublin

M40 

01:11:15

440

Elaine O'DONOGHUE

Riverstick-Kinsale AC

F

01:11:16

441

Alan EVERETT

Waterford AC

M55

01:11:16

442

Michael DOOLEY

Eagle AC

M

01:11:21

443

Paul FORDE

Silversprings

M

01:11:22

444

Peadar CURTIS

Mallow AC

M45

01:11:23

445

Neil MACGIOLLACEARRA

MacGiollaCearra Harriers

M

01:11:24

446

James BYRNE

Parnell AC

M40 

01:11:28

447

Gabby WARING

Prestalyn RC

F45

01:11:30

448

Jackie WRIGHT

Rathfarnham-WSAF AC

F40 

01:11:31

449

Paddy STAUNTON

Ballincollig

M40 

01:11:33

450

Micheal ROCHE

S.H.B.

M

01:11:34

451

Roger BEACHMAN

Bromsgrove & Redditch AC

M60

01:11:39

452

James LUNDON

Athenry AC

M

01:11:43

453

John GUINEY

Eagle AC

M

01:11:45

454

Frank FAHEY

Clonmel AC

M45

01:11:47

455

Philip CAHILL

Midleton AC

M

01:11:48

456

Paul MOONEY

Waterford AC

M40 

01:11:49

457

David LLOYD

Les Croupiers RC

M40 

01:11:49

458

Emiliano MUNOZ

Cork

M

01:11:50

459

Barry LAMBE

Enniscorthy

M

01:11:51

460

Mary MCDERMOTT

Donore Harriers

F

01:11:51

461

Deborah DUFFY

Donore Harriers

F35

01:11:53

462

Paddy BARRETT

Clonakilty

M40 

01:11:53

463

Christy MCCARTHY

Youghal

M40 

00:11:55

464

Darragh BUCKLEY

Limerick AC

MJ

01:11:56

465

Felim KEEGAN

ESB AC

M50

01:11:57

466

Conor MCGARRITY

Waterford

M

01:11:59

467

Willie DEVINE

Civil Service Harriers

M55

01:12:01

468

Gerard MEEHAN

Tulla AC

M40 

01:12:01

469

Peter CURRAN

South O'Hanlon AC

M50

01:12:02

470

Desmond BRENNAN

Cork

M

01:12:05

471

Tommy MORIARTY

Tralee

M

01:12:06

472

Maurice KELLER

UCC Rowing Club

M

01:12:07

473

Bernard LOUGHLIN

Aughinish

M40 

01:12:07

474

Vivian O'GORMAN

Dublin

M45

01:12:09

475

Kevin O'REILLY

Ballincollig

M

01:12:11

476

Philip FARRISSEY

North Cork AC

M50

01:12:12

477

Mick VERLING

West Waterford AC

M

01:12:13

478

Stephen JAMES

Bromsgrove & Redditch AC

M50

01:12:13

479

Tony JOHNSON

Glanmire

M50

01:12:17

480

Noel GUINANE

Limerick Tri-Ath

M50

01:12:18

481

Don SHEEHAN

Carraig na bhFear AC

M

01:12:19

482

Michael HAYDON

Cork BHAA

M45

01:12:20

483

Stephen KEARNEY

Dunmanway

M

01:12:23

484

Michael WADE

West Waterford AC

M40 

01:12:24

485

Brendan O'BRIEN

Midleton AC

M

01:12:25

486

Eoghan KELLY

Kilkenny City Harriers

M

01:12:25

487

Kevin O'MAHONEY

Launceston R.R.

M60

01:12:27

488

Sue LYNCH

Donore Harriers

F35

01:12:28

489

Pauline KAVANAGH

Slaney Olympic AC

F

01:12:29

490

Stephen CRASS

Manchester Harriers

M50

01:12:30

491

Michael O'DONOVAN

Rochestown

M

01:12:31

492

Kathleen O'BRIEN

Ballynoe

F55

01:12:32

493

Paul MULHOLLAND

East Cork AC

M50

01:12:34

494

Tom SCRIVEN

Cork

M45

01:12:38

495

John LEONARD

Dublin

M

01:12:40

496

Tony SHALLOE

West Waterford AC

M45

01:12:42

497

Paul MCNAMEE

Cork BHAA

M45

01:12:44

498

Jarlath FITZGERALD

Loughrea AC

M

01:12:46

499

Fionnuala MCCOURT

Dub Runners

F45

01:12:46

500

Paddy HEGARTY

Eagle AC

M45

01:12:48

501

Mick MCCARTHY

Dungarvan

M40 

01:12:48

502

John SHEEHAN

F.M.R.C.

M45

01:12:48

503

Trina WALSH

Carrigaline

F40 

01:12:52

504

Terence FAYNE

Tallaght AC

M50

01:12:52

505

Catherine BRADLEY

Sligo AC

F35

01:12:52

506

Andrew DUIGNAN

Cork

M

01:12:53

507

Patrick DOLAN

Clonmel AC

M50

01:12:54

508

Ger WYLEY

West Waterford AC

M40 

01:12:55

509

Donna NAGLE

Clonmel AC

F

01:12:56

510

James DALY

Bandon AC

M

01:12:58

511

Dara LALOR

Crusaders AC

F35

01:12:58

512

Dermot DWYER

West Waterford AC

M

01:12:58

513

Diarmuid MCSWINEY

Crookstown

M

01:12:58

514

John GRIFFIN

Carraig na bhFear AC

M

01:12:58

515

Ann REAL

Sportsworld RC

F50

01:12:59

516

Kevin SIEVEWRIGHT

Midleton AC

M

01:13:00

517

Tony WALSHE

Kilcoole

M45

01:13:02

518

Claire O'BRIEN

East Cork AC

F

01:13:02

519

Trevor COLLINS

Motorola

M

01:13:04

520

Pat GILES

Waterford

M40 

01:13:04

521

Fidelma AYRES

TallaghtAC

F40 

01:13:05

522

Evelyn MCNELIS

Naas AC

F55

01:13:06

523

Tony DELANEY

Dundrum AC

M

01:13:08

524

Brian REIHlLL

Cork

M

01:13:10

525

Sean CURTIN

Ordance Survey

M40 

01:13:12

526

Paddy DELANEY

Naval Service

M

01:13:12

527

David CASEY

Macroom

M50

01:13:14

528

Patrick MOURET

Cork

M

01:13:14

529

Paul O'DONOGHUE

Riverstick-Kinsale AC

M

01:13:22

530

Laurence COURTNEY

Eagle AC

M40 

01:13:24

531

Mike AHERNE

West Limerick AC

M40 

01:13:26

532

Frances GUILFOYLE

Kilnaboy AC

F35

01:13:27

533

Edward DILLON

Clonlare

M

01:13:28

534

John WALSH

Duhallow AC

M45

01:13:29

535

Denis CREMIN

S.H.B.

M40 

01:13:30

536

Dan KENNEDY

St. Finbarrs AC

M45

01:13:30

537

Keith KELLY

Clonee

M

01:13:37

538

Josaph KELLEHER

Banteer

M40 

01:13:39

539

Michael CORBETT

Waterford

M

01:13:45

540

Loretto DUGGAN

St. Marys AC

F

01:13:45

541

James CHAMBERS

Enniskeane

M

01:13:47

542

Chris O'DRISCOLL

St. Finbarrs AC

M50

01:13:47

543

James PAYNE

Waterford

M

01:13:47

544

Katherine CASHELL

UCC Rowing Club

F

01:13:49

545

Vincent MCCARTHY

Kilnaboy AC

M

01:13:49

546

Stephen FORSTER

Finch Coasters

M45

01:13:51

547

Bill JORDAN

Exeter Harriers

M60

01:13:53

548

Joe ROCHE

Midleton AC

M

01:13:58

549

Barry LYNCH

Ballincollig

M

01:13:59

550

Brendan O'LEARY

Cork Tri-Ath

M

01:13:59

551

Brian DILLON

Cork

M

01:14:01

552

Peter CLAFFEY

Rathfarnham-WSAF AC

M45

01:14:01

553

Seamus NUGENT

Cuffesgrange

M

01:14:01

554

Kevin PHELAN

Limerick Tri-AIh

M

01:14:03

555

Paul O'S-HOURIHAN

East Cork AC

M

01:14:05

556

Michael MCNAMARA

Swindon

M45

01:14:07

557

Bartholomew KEARNEY

Leevale AC

M45

01:14:07

558

Valerie COLLINS

Cork

F40 

01:14:09

559

James O'DONNELL

Gorey

M45

01:14:09

560

David O'BRIEN

St. Finbarrs AC

M45

01:14:11

561

James BARTLEY

Naval Service

M

01:14:13

562

Patsy MCNAMARA

Mitchelstown

M

01:14:13

563

Fred JONES

Shankill

M

01:14:14

564

John CANNON

North Derbyshire R.C.

M

01:14:15

565

Tony KING

Ballysheedy

M

01:14:17

566

Ger PENTONY

Naval Service

M

01:14:19

567

Paul SHINE

Dublin

M

01:14:19

568

Frank CUMBERTON

Cork

M40 

01:14:19

569

Kieran FITZGERALD

Cork

M45

01:14:20

570

Ted FEEHAN

Newmarket

M60

01:14:20

571

Liam KIDNEY

Ballymore-Cobh AC

M

01:14:21

572

Ciaran KEEGAN

Glounthaune

M

01:14:21

573

Eva MULLEADY

Crusaders AC

F35

01:14:22

574

James KELLY

Outrath

M50 

01:14:23

575

Bemard SISK

Cork BHAA

M55

01:14:25

576

Richard SOBEY

Notts AC

M45

01:14:26

577

John FOLEY

Slaney Olympic AC

M45

01:14:27

578

Colm HAYES

Silversprings

M

01:14:28

579

Maurice TIMMINS

Raheny Shamrock AC

M55

01:14:29

580

James CLEARY

Naval Service

M

01:14:30

581

Michael COGHLAN

Cork

M45

01:14:31

582

Bernie KELLY

Galway City Harriers

F45

01:14:31

583

Joe MURPHY

Murroe

M40 

01:14:35

584

Neil MURRAY

Invincibles AC

M55

01:14:36

585

Michael REDMOND

Gorey

M45

01:14:36

586

Alan MCELHINNEY

Dungarvan

M

01:14:39

587

Grainne CAULFIELD

Enniskeane

F35

01:14:41

588

Tadgh O'NEILL

F.M.R.C.

M

01:14:44

589

Richard CASEY

Midleton AC

M

01:14:46

590

Cindy MCCARTHY

Sligo AC

F35

01:14:48

591

Willie MCTIERNAN

Kilkenny City Harriers

M45

01:14:48

592

Andrew GEANEY

Duhallow AC

M45

01:14:49

593

Anthony HARTY

KCK AC

M45

01:14:50

594

Kevin O'LOUGHLIN

Kilmurry-Ibrickane AC

M50

01:14:51

595

Padraig GIBBONS

Naas AC

M45

01:14:52

596

Ronnie DONALDSON

C.l.YM.S. AC

M55

01:14:54

597

Rory ARNOTT

Youghal AC

MJ

01:14:56

598

Gerard BROWN

Limerick Country Club

M

01:14:56

599

Martin AYRES

TallaghtAC

M50

01:14:58

600

Eoin MCMAHON

Macroom

M

01:14:58

601

Jacinta MURPHY

Limerick

F

01:15:00

602

Michael LAWLOR

BelgooJy AC

M55

01:15:03

603

Noeleen FITZPATRICK-COURTNEY

Courtney

F35

01:15:03

604

John HOLLAND

Mallow AC

M50

01:15:06

605

Bemard O'SULLIVAN

Bandon AC

M

01:15:09

606

Ian CORCORAN

Cork

M

01:15:09

607

Liz SHINNICK

Mitchelstown

F

01:15:11

608

David STANTON

Ballinacurra

M45

01:15:14

609

Angeles AMOEDO-PEREZ

St. Finbarrs AC

F

01:15:16

610

Vincent CONNOLLY

Midleton AC

M45

01:15:20

611

Liam ROSSITER

West Waterford AC

M

01:15:21

612

Austin HALLAHAN

West Waterford AC

M

01:15:21

613

Brian LAWLESS

Matt Talbot Harriers

M

01:15:23

614

John O'BRIEN

Fermoy

M40 

01:15:27

615

John BRADY

Kilmallock

M45

01:15:28

616

Kieran HENRY

S.H.B.

M

01:15:28

617

David HAND

West Limerick AC

M40 

01:15:29

618

Eddie HENNESSY

Janssen

M

01:15:31

619

William JOHNSON

Limerick

M40 

01:15:31

620

Siobhan WALSH

UCD AC

F

01:15:31

621

John RYAN

Glanmire

M

01:15:33

622

Patrick DORAN

Limerick AC

M60

01:15:34

623

Willie COSTELLO

Wesl Limerick AC

M45

01:15:35

624

Andrew VARLEY

Source H&F

M

01:15:35

625

Donal O'DRISCOLL

LeHerkenny

M

01:15:35

626

Ian THOMSON

Paisley

M40 

01:15:35

627

Richard MURPHY

B. Collins Supervalu

M

01:15:36

628

Liz MACCURTAIN

Donore Harriers

F35

01:15:37

629

John O'RIORDAN

Aherla Harriers

M

01:15:38

630

Tania MACHALE

Sligo AC

F

01:15:39

631

Seamus COUGHLAN

Macroom

M

01:15:39

632

James POTTER

Weston Shufflers

M

01:15:39

633

Colm CARMODY

Ennis

M

01:15:44

634

Joe AHERNE

Cappomore

M45

01:15:46

635

Ciaran DONAGHY

Ordance Survey

M40 

01:15:46

636

Conor MCNEILL

Tramore

M40 

01:15:47

637

John SLOANE

Midleton AC

M45

01:15:51

638

Michael HENNESSY

West Waterford AC

M50

01:15:53

639

Greg LEDDIN

Limerick

M

01:15:53

640

Michael CARROLL

Tulla AC

M55

01:15:53

641

Paul O'SHEA

Cobh

M

01:15:56

642

Robert GOGGIN

Carrigaline

M

01:15:57

643

Aonghus MCGANN

Limerick

M

01:15:59

644

Mary NOLAN-HICKEY

Civil Service Harriers

F50

01:16:03

645

Pat TUTTY

West Waterford AC

M45

01:16:03

646

Anne HALL

Abbey Runners

F40 

01:16:03

647

Stephen BYRNE

Dublin

M

01:16:03

648

Keith RYAN

Limerick AC

M

01:16:07

649

Cathy SHORTT

Donore Harriers

F

01:16:07

650

Anthony WALSH

Cork BHAA

M40 

01:16:08

651

Patrick O'SULLIVAN

Cloyne

M50

01:16:09

652

Sean LOMASNEY

Carrig Court H&F

M40 

01:16:11

653

David EDMONDSON

Northants

M45

01:16:11

654

Roland KNOTT

Harwich Runners

M50

01:16:13

655

Richard TRINDER

Harwich Runners

M55

01:16:13

656

Edward SIMPSON

East Antrim Harriers

M55

01:16:15

657

Paul HICKEY

Blarney

M

01:16:15

658

Danny MCCARTHY

Midleton AC

M50

01:16:15

659

Stephen MURPHY

Rising Sun AC

M40 

01:16:17

660

Sean O'SULLIVAN

Motorola

M

01:16:19

661

Christy TWOMEY

Donoughmore AC

M40 

01:16:20

662

Paul HANLEY

Matt Talbot Harriers

M50

01:16:21

663

Kevin JOHNSON

Limerick

M

01:16:22

664

Dorel PICOVICI

Limerick

M

01:16:23

665

Pat QUINLAN

Waterfall

M45

01:16:23

666

Alan BANNON

Dublin

M

01:16:26

667

Julian CORDWElL

Harwich Runners

M50

01:16:29

668

John O'LEARY

Leevale AC

M60

01:16:31

669

Sigrun SANGVlK

Norway

F45

01:16:31

670

Brian LEDOIN

Limerick

M

01:16:35

671

Christopher SABATINI

Cape Cod AC

M40 

01:16:36

672

Johnny WALSH

Mitchelstown

M

01:16:37

673

Flor TWOHIG

Eagle AC

M

01:16:40

674

Hal JUNGERHElD

Adare

M40 

01:16:40

675

John COTTER

ESe AC

M55

01:16:41

676

Anthony LEDDIN

Castleconnell

M50

01:16:42

677

John HAUGH

Charleville

M60

01:16:43

678

Eoin O'BRIEN

Waterford

M

01:16:44

679

John DOWLING

Guinness

M

01:16:45

680

Sarah CHESTNUTT

Springwell RC

F35

01:16:48

681

Patrick MURPHY

Cork

M

01:16:50

682

Bill MASTERSON

Cape Cod AC

M60

01:16:56

683

Joe RANKIN

Donore Harriers

M45

01:16:58

684

Dairne CROSS

Limerick AC

F

01:16:59

685

Monica TWOHIG

Eagle AC

F35

01:17:00

686

Olivia FEENEY

Sligo AC

F

01:17:02

687

James MAGUIRE

Waterford AC

M

01:17:02

688

Aidan MOONEY

Bilboa AC

M40 

01:17:02

689

Charles MARKS

S.H.B.

M50

01:17:06

690

Martin HORGAN

Dublin

M

01:17:08

691

Maurice KIDNEY

Cobh

M45

01:17:08

692

Diarmuid COAKLEY

Carrigrohane

M

01:17:10

693

Tony RYAN

West Waterford AC

M45

01:17:12

694

Michael O'BYRNE

Ordinance Survey

M

01:17:13

695

Noel O'NEILL

Clonakilly

M40 

01:17:14

696

Pat DEASY

Cork

M45

01:17:14

697

Sue NEAL

Les Croupiers RC

F50

01:17:14

698

Finbarr BARRETT

Cork Corporation

M

01:17:16

699

Pauline HillIARD

Dublin

F

01:17:16

700

Dan JONES

Innishannon

M

01:17:16

701

David MCMANUS

Woodstock Harriers

M

01:17:18

702

Sean FREEMAN

Fermoy

M40 

01:17:20

703

Shane CORCORAN

Cork

M

01:17:24

704

Stephen MURPHY

Mallow AC

M45

01:17:26

705

Damian O'REGAN

Waterford AC

M

01:17:26

706

Dave HEFFERNAN

UCC Rowing Club

M

01:17:26

707

Mark EGAN

Ashboume

M

01:17:27

708

Ann-Marie HOLLAND

Midleton Gym

F

01:17:28

709

Sally SHEWELL

Sevenoaks AC

F40 

01:17:29

710

Colin LYONS

Ballygarvan

M

01:17:29

711

Liam SANDFORD

Wes1 Waterford AC

M50

01:17:29

712

Aine MURPHY

U.C.C. BHAA

F40 

01:17:32

713

Steven BYRNE

Cork

M

01:17:33

714

John O'MAHONY

U.C.C. BHAA

M60

01:17:33

715

Dimitri NEIRINCK

Ballincollig

M

01:17:33

716

John WALLIS

St. Senans AC

M

01:17:33

717

Donie O'CONNELL

Midleton AC

M50

01:17:36

718

Seamus COOPER

Waterford AC

M45

01:17:39

719

Aidan COTTER

Rochestown

M

01:17:41

720

Fergal SARGENT

S.H.B.

M

01:17:41

721

Jeff MURPHY

Eagle AC

M45

01:17:41

722

John MCGROARTY

Naval Service

M

01:17:41

723

Kevin HANLEY

Army

M

01:17:41

724

Ger FLANAGAN

Youghal AC

M

01:17:43

725

Geordie REID

Inverness

M45

01:17:43

726

John FOLEY

Togher AC

M50

01:17:45

727

Anthony DOWD

Johnston Castle

M

01:17:47

728

Colm MAYE

Na Fianna AC

M

01:17:47

729

Aidan BURKE

Cork

M40 

01:17:47

730

Sean MCELROY

Curragh Crawters R.C,

M50

01:17:49

731

Liam HORGAN

Leevale AC

M50 

01:17:49

732

Richard BEAUSANG

Garryvoe

M

01:17:49

733

Aindrias MCCULLAGH

Jacobs Harriers

M

01:17:51

734

Pat O'REGAN

Limerick AC

M60

01:17:53

735

Ted DINAN

Dublin

M45

01:17:53

736

Aoife FALVEY

Midleton AC

F

01:17:57

737

Sinead FALVEY

Cloyne

F

01:17:57

738

Derek O'CONNOR

Limerick

M40 

01:17:58

739

Paul KELLY

Ordance Survey

M40 

01:17:59

740

Sharon MCGARRY-LEAHY

St. Finbarrs AC

F

01:18:01

741

Alan LOVETT

Bilboa AC

M50

01:18:01

742

Louise MURPHY

Youghal AC

F

01:18:05

743

Noel O'SHEA

Janssen

M

01:18:05

744

Raymond BURNS

Glanmire

M

01:18:07

745

Michael KENNEDY

Dublin

M50

01:18:09

746

David RUSSELL

Crosshaven

M

01:18:09

747

Jimmy FINLAY

Dublin

M60

01:18:10

748

Edward NANGLE

Slaney Olympic AC

M

01:18:11

749

Brendan LAWLOR

Blessington

M40 

01:18:11

750

Brian O'FLYNN

UCC Rowing Club

M

01:18:13

751

William DALY

Cork

M55

01:18:16

752

Pat MAXWELL

Ovens

M40 

01:18:18

753

Colin MCGREGOR

Sheanliss

M40 

01:18:21

754

Aidan O'KELLY

Tralee

M40 

01:18:21

755

Paul MAHON

Crusaders AC

M

01:18:22

756

Flor HENNIGAN

Innishannon

M50

01:18:24

757

Fergus MOORE

Wexford

M

01:18:24

758

Fergus BOWEN

Carrigaline

M

01:18:25

759

Giles DEVLIN

High Wycombe

M

01:18:26

760

Peter WARBURTON

Skibbereen

M45

01:18:26

761

Eugene O'SULLIVAN

Coventry

M40 

01:18:26

762

Michael O'RIORDAN

Cork

M40 

01:18:29

763

Cliff O'CALLAGHAN

Ballycotton

M40 

01:18:29

764

Edward HUGHES

AlB Sports

M55

01:18:29

765

Collette TUOHY

Waterford

F

01:18:30

766

Tom HALTON

Donore Harriers

M45

01:18:31

767

Barbara CONNOLLY

Ballyfin AC

F40 

01:18:31

768

Peter SARGENT

S.H.B.

M60

01:18:33

769

Deirdre QUINLAN

St. Finbarrs AC

F40 

01:18:33

770

Declan HIGGINS

St. Michaels Rowing

M40 

01:18:34

771

David OLDEN

St. Finbarrs AC

M40 

01:18:35

772

Declan HARTE

Waterford

M45

01:18:37

773

Mark BEACOM

Matt Talbot Harriers

M40 

01:18:44

774

Padraig MAGUIRE

Bundoran

M

01:18:45

775

John REYNOLDS

Cork

M40 

01:18:48

776

Michael FRAWLEY

London

M

01:18:49

777

Liam DUNNE

Carlow Rowing

M45

01:18:49

778

Edmond ELWOOD

Cork

M

01:18:50

779

Richard HASKINS

Crusaders AC

M50

01:18:50

780

Paul NELSON

South O'Hanlon AC

M

01:18:52

781

Daithi O'MURCHU

Liscarroll AC

M40 

01:18:52

782

Mark EDIKER

North Derbyshire R.C.

M

01:18:52

783

Dan NAGLE

Mallow AC

M55

01:18:52

784

Conor DILLON

Cork

M

01:18:53

785

Vincenl TUTTY

West Waterford AC

M

01:18:53

786

Graham WARLAND

Banbury

M55

01:18:54

787

Rose TULLY

Sligo AC

F40 

01:18:54

788

Paddy GYVES

Mallow AC

M50

01:18:55

789

Tony COONEY

Ballincollig AC

M45

01:18:56

790

George WEBB

Rising Sun AC

M60

01:18:57

791

June JOHNSON

Sevenoaks AC

F55

01:18:58

792

Martin MCKENNA

Inneyvale AC

M50

01:18:59

793

Ross MCDONNELL

Ennis

M40 

01:19:02

794

Ger FOLEY

Carraig na bhFear AC

M

01:19:02

795

Kenneth SMYTH

St. Finbarrs AC

M40 

01:19:04

796

Kevin COLLINS

Clonmel AC

M45

01:19:06

797

Marion LYONS

St. Finbarrs AC

F45

01:19:06

798

Elaine O'MAHONEY

Clonmel

F

01:19:08

799

Kieran MCCARTHY

F.M.R.C.

M

01:19:10

800

Jerry LAWTON

Belgooly AC

M45

01:19:10

801

Carol STEPHENS

Sevenoaks AC

F35

01:19:12

802

John LYNCH

Greenfield Trotters

M

01:19:13

803

Martina BURKE

St. Finbarrs AC

F

01:19:13

804

Pat SWEENEY

Kildimo

M50

01:19:16

805

John NOONAN

Monkstown

M50

01:19:16

806

Brendan FLYNN

Mullingar Harriers

M

01:19:17

807

James LANHAM

Manchester Harriers

M50

01:19:20

808

Greg MEAGHER

Cork

M

01:19:20

809

Mary DOOLAN

Motorola

F

01:19:21

810

Mike HODGES

St. Clears Trots AC

M50

01:19:22

811

David SHORTT

Donore Harriers

M

01:19:22

812

Mike MULLINS

Cregane

M

01:19:24

813

Catriona MCGREGOR

Midleton AC

F40 

01:19:24

814

Mary O'REGAN

Castlefreke

F40 

01:19:24

815

Conor MCMAHON

Macroom

M

01:19:24

816

Patrick QUINLAN

St. Finbarrs AC

M40 

01:19:26

817

Christina ORGAN

Kilmurry-Ibrickane AC

F40 

01:19:26

818

Thomas KELLY

Ballymore-Cobh AC

M45

01:19:27

819

Alan RIORDAN

UCC Rowing Club

M

01:19:27

820

Michael MCCARTHY

Illinois

M40 

01:19:28

821

Martin FOGARTY

Cork

M

01:19:28

822

John CONNOLLY

Portlaoise

M40 

01:19:28

823

Brian MCCARTHY

Limerick

M

01:19:28

824

Michael MULLANE

Duhallow AC

M

01:19:30

825

Gerry O'SHEA

Mogeely

M40 

01:19:30

826

Eugene FITZGERALD

Ballinascarthy

M

01:19:30

827

Patrick HEFFRON

Limerick

M40 

01:19:32

828

Denis MURPHY

Cork

M

01:19:34

829

John O'NEILL

Newport

M45

01:19:35

830

Rebecca HAWORTH

UCC AC

F

01:19:36

831

Sharon O'SULLIVAN

East Cork AC

F

01:19:36

832

Mary LINNANE

Grange-Fermoy AC

F

01:19:37

833

Patrick O'REGAN

Ballyhoura Athletics

M55

01:19:38

834

Christopher ANTHONY

Cambridge

M40 

01:19:40

835

James KELLY

Caherconlish

M

01:19:40

836

Edward HAYES

Youghal AC

M50

01:19:42

837

Brian O'CONNOR

Fermoy

M

01:19:44

838

John O'CONNOR

Fermoy

M

01:19:44

839

Ger FLYNN

Naval Service

M

01:19:44

840

Trevor BARR

C.I.Y.M.S.

M50

01:19:45

841

Lar DOYLE

Slaney Olympic AC

M50

01:19:46

842

Seamus COTTER

Glanmire

M

01:19:46

843

Niamh MCGAURAN

Sligo AC

F

01:19:46

844

David CONDON

Limerick

M55

01:19:46

845

Justin COONAN

West Waterford AC

M

01:19:48

846

Daniel KINGSTON

Carrigaline

M45

01:19:48

847

Fiona DO'LAN

Motorola

F

01:19:50

848

Betty KEHOE

Donore Harriers

F45

01:19:50

849

Eileen HYNES

Clonmel AC

F40 

01:19:51

850

Padraig KELLY

Bsllincollig AC

M

01:19:52

851

Sean NOLAN

St. Finbarrs AC

M

01:19:54

852

Mary KINGSTON

Donore Harriers

F40 

01:19:54

853

John FLETCHER

Banbury

M45

01:19:54

854

Norma WALL

West Waterford AC

F

01:19:58

855

Richard CROSS

Limerick Country Club

M60

01:19:59

856

William O'MAHONY

Midleton AC

M55

01:20:00

857

Alan HARRINGTON

Cork

M

01:20:02

858

Alan AHERN

Lee Athletic

M

01:20:04

859

Terry O'CONNELL

Cork

M40 

01:20:04

860

Daniel O'CONNELL

Midleton

M

01:20:08

861

Pat SHELLEY

Bsllynonty AC

M55

01:20:08

862

Gerard HOLLIDAY

Derryknockane

M

01:20:10

863

Thomas HALLEY

Clonmel AC

M40 

01:20:12

864

Joe O'REGAN

Slaney Olympic AC

M65

01:20:13

865

Myles CONWAY

Glendalough

M

01:20:17

866

Liam DOHERTY

Eagle AC

M40 

01:20:18

867

Andrew NEENAN

Doneraile

M

01:20:21

868

Pat EARLEY

West Waterford AC

M

01:20:25

869

Kate DEASY

Clonakilty

F

01:20:26

870

Tom MULLIGAN

Cobh

M40 

01:20:27

871

Michael DEEGAN

West Waterford AC

M45

01:20:27

872

Pat DESMOND

F.M.R.C.

M45

01:20:31

873

Aideen RIGNEY

Clonmel AC

F

01:20:31

874

John FRAIN

Clonmel AC

M

01:20:32

875

Maire UI CHONGHALLE

Donoughmore AC

F40 

01:20:32

876

Eoin FLYNN

Brosna

M

01:20:36

877

John KINDLON

Waterford

M

01:20:36

878

Tom DILLON

Ennis

M

01:20:36

879

Liz O'SULLIVAN

S.H.B.

F

01:20:36

880

Claude LEUENBERGER

Chem Ops Scm

M

01:20:36

881

Miriam SAVAGE

Midleton

F

01:20:36

882

Catherine FENNELL

Raheny Shamrocks AC

F35

01:20:37

883

Julian ALUBAIDY

Grange-Fermoy AC

M

01:20:38

884

Matthew NIXON

London

M

01:20:38

885

Neilie O'LEARY

Belgooly AC

M55

01:20:40

886

Ben UPMEYER

Youghal

MJ

01:20:40

887

Pat WALSH

Midleton

M40 

01:20:44

888

Jim O'NEILL

Waterford

M

01:20:44

889

Deirdre GALLAGHER

Limerick AC

F40 

01:20:44

890

David O'RAHILLY

Limerick T.C.

M

01:20:46

891

Pat CULLEN

Dungarvan AC

M

01:20:46

892

Arthur MANIFOLD

Limerick

M40 

01:20:48

893

Johnny BURKE

Cork

M

01:20:50

894

Donal DESMOND

Carrigrohane

M

01:20:52

895

Eddie HEFFERNAN

Limerick

M50 

01:20:54

896

Martina CARVER

Millstreet AC

F

01:20:55

897

Martin COLEMAN

Killeagh

M

01:20:56

898

Val EGAN

Kilnaboy AC

M55

01:20:57

899

Matthew MURPHY

UCC Rowing Club

M

01:20:58

900

Bronagh NI BHRIAIN

Dublin

F

01:20:58

901

Jim MCMURTRY

Midlelon AC

M55

01:20:59

902

William MCMURTRY

East Antrim Harriers

M55

01:20:59

903

Andrew POWELL

Cork

M

01:21:00

904

Martin CONNELLY

Newbridge

M45

01:21:01

905

Frank CARR

MacGiollaCearra Harriers

M

01:21:01

906

Niall O'SULLIVAN

Clonmel AC

M45

01:21:06

907

Patrick RYAN

Mallow

M

01:21:16

908

Maria BLUMENTHAL

Mallow

F35

01:21:23

909

Justin KEATING

Ajax AC

M

01:21:26

910

Andrew WATTS

Nottingham

M40 

01:21:27

911

Michael CARROLL

London Irish AC

M45

01:21:27

912

Paul LEDGER

Army

M

01:21:31

913

Ian ROSE

Ballinacurra

M

01:21:32

914

Ann RIORDAN

K.G.A.

F

01:21:33

915

Gerry FOGARTY

Donore Harriers

M55

01:21:34

916

Deborah CLIFT

Abergele Harriers

F35

01:21:34

917

Brendan FOLEY

Dublin

M45

01:21:35

918

Martin MOIR

Eagle AC

M45

01:21:37

919

John DILLON

Carlow

M

01:21:37

920

Martin FOLEY

Pfizer Road Runners

M45

01:21:38

921

Ray CAROLAN

Dublin

M

01:21:40

922

Michael LYNCH

Analog Devices

M

01:21:41

923

Siobhan O'LEARY

Bsndon AC

F

01:21:41

924

Frances O'SULLIVAN-BYRNE

Cork BHAA

F45

01:21:43

925

John O'REILLY

Ballincollig

M45

01:21:43

926

Nigel CARROLL

leamlara

M

01:21:44

927

Margaret FARRELL

Arklow

F45 

01:21:45

928

Kevin O'REGAN

Cork

M

01:21:45

929

Adrian BROSNAHAN

Dublin

M

01:21:46

930

Noel DUFFY

Dunboyne AC

M45

01:21:48

931

Cormac MACDONNCHADHA

ESB Dublin

M

01:21:49

932

Greg MOORE

Eagle AC

M

01:21:50

933

Maura FALSEY

Kilrush M & T

F40 

01:21:54

934

Christopher BUNNEY

Bury St. Edmunds

M40 

01:21:54

935

John DILLANE

Greenfield Troffers

M

01:21:54

936

Elizabeth FERGUSON

OUCCC

F

01:21:55

937

Paul DEMPSEY

Enniscorthy

M

01:21:57

938

Kieran DUNNE

Enniscorthy

M40 

01:21:57

939

Norman PATTERSON

East Antrim Harriers

M40 

01:21:58

940

Edward KELLEHER

Novartis

M40 

01:21:59

941

Aine KAVANAGH

West Waterford AC

F35

01:22:00

942

Frank DONNELLAN

Olympic Harriers

M

01:22:00

943

Paul KEATING

West Waterford AC

M50

01:22:00

944

Barry SCOTT

Dub Runners

M55

01:22:05

945

Joe DINEEN

Cork

M45

01:22:09

946

Michael RUANE

Cork

M

01:22:10

947

Richard RUSSELL

Youghal

M

01:22:10

948

Mark MASON

Finch Coasters

M50 

01:22:10

949

Tommy MASON

C.I.Y.M.S. AC

M45

01:22:11

950

Robert PARK

Springwell RC.

M50 

01:22:13

951

Marian HUGHES

D.S.D. AC

F45

01:22:16

952

Nick THORPE

Epsom Allsorts

M45

01:22:16

953

Rosalie WALDRON

Cork

F

01:22:18

954

Jennifer O'CONNOR

Tallaght AC

F

01:22:18

955

Gerry WARD

Belfast

M70

01:22:18

956

Ann DONNELLY

Carrigaline

F40 

01:22:20

957

Liam CROWLEY

S.H.B.

M45

01:22:20

958

Michael MURPHY

S.H.B.

M45

01:22:21

959

Ollie GALLAGHER

Kilmurry-Ibrickane AC

M40 

01:22:22

960

Mary MCCARTHY

Dublin

F40 

01:22:23

961

Mark DUNPHY

Guinness

M

01:22:24

962

Kevin MCDONNELL

Tower

M

01:22:29

963

Ronan O'DRISCOLL

Carrigaline

M

01:22:32

964

Paul MCCO'L

Mullingar Harriers

M40 

01:22:33

965

Paul KELLEHER

Bandon

M

01:22:34

966

Sean O'CLUMHAIN

St. Finbarrs AC

M50

01:22:34

967

Donie COLFER

Slaney Olympic AC

M45

01:22:34

968

Nicholas MCCABE

Mullingar Harriers

M50

01:22:36

969

Ann LYNCH

North Westmeath AC

F35

01:22:38

970

George SKUSE

Grange-Fermoy AC

M40 

01:22:40

971

Edel FOLEY

Sportsworld RC

F

01:22:42

972

Linda HEWING

Nottingham

F55

01:22:44

973

Breda HAYES

Youghal AC

F35

01:22:44

974

Stephen AHERNE

Cappomore

M

01:22:47

975

Lisa FRAWLEY

London

F

01:22:48

976

Anthony HORGAN

Rochestown

M

01:22:51

977

Kevin CURTIN

Youghal

M40 

01:22:52

978

Jimmy KELLY

Kilrush

M40 

01:22:53

979

Susan CLINCH

Silversprlngs

F

01:22:54

980

Alan BRENNAN

Celbridge

M50

01:22:54

981

Maureen FULTON

Sevenoaks AC

F40 

01:22:54

982

Elspeth KNOTT

Harwich Runners

F50

01:22:55

983

Ann DUNFORD

West Waterford AC

F35

01:22:56

984

Davy CASEY

West Waterford AC

M

01:22:56

985

Felim MACEOIN

Kinvara

M

01:22:56

986

Seamus O'DROMA