Results of the Ballycotton '10' - March 12, 1989

Pos.

Name

Club

Cat.

Time

1

L. O'Brien

East Cork AC

 

49:49

2

J. Kiernan

Clonliffe Harriers

 

49:58

3

J. Scanlon

West Limerick AC

 

50:09

4

J. Lenihan

Riocht AC

 

50:24

5

T. Ryan

Dungarvan AC

 

50:32

6

L. O'Regan

Leevale AC

 

50:40

7

T. O'Halloran

Dublin City Hrs.

 

50:48

8

J. Fitzgerald

Clonmel AC

 

50:59

9

E. Tierney

Clonliffe Harriers

 

51:13

10

M. MacDomhnall

West Limerick AC

 

51:33

11

R. Burke

St. Finbarrs AC

 

51:36

12

T. Brouder

West Limerick AC

 

51:39

13

C. O'Connor

Bandon AC

 

51:40

14

S. Harte

St. Finbarrs AC

 

51:53

15

J. Wallace

East Cork AC

 

51:55

16

I. Harpur

Bandon AC

 

51:59

17

D. McGrath

Westbury Harriers

 

52:10

18

D. O'Mahony

East Cork AC

 

52:19

19

E. Coppinger

Civil Service Harriers

 

52:30

20

G. McGrath

Puma TC

 

52:39

21

T. Owens

East Cork AC

 

52:40

22

P. Heffernan

Thurles Crokes AC

 

52:46

23

B. Mitchell

Bray Runners

 

52:49

24

G. Mullane

Reenavanna Harriers

 

52:56

25

A. Tracey

Limerick AC

 

53:00

26

M. Casey

Togher AC

 

53:17

27

J. O'Brien

Eagle TC

 

53:28

28

E. Condon

Civil Service Harriers

 

53:39

29

M. McDevitt

St. Helens AC

 

53:40

30

E. McEvoy

St. Finbarrs AC

 

53:43

31

S. Hartnett

East Cork AC

 

53:53

32

J. Wherlock

Westbury Harrlers

 

54:00

33

T. Gouldlng

Leevale AC

 

54:06

34

M. Fennell

Civil Service Harriers

 

54:13

35

M. Roche

Dungarvan AC

O/40

54:16

36

P. Hogan

Westbury Harriers

 

54:19

37

T. Archer

St. Finbarrs AC

 

54:24

38

W. Hayes

St. Finbarrs AC

 

54:33

39

M. Carey

Leevale AC

 

54:39

40

D. Hegarty

Eagle TC

 

54:44

41

J. Buckley

St. Finbarrs AC

O/40

54:45

42

D. Noonan

Clonliffe Harriers

O/40

54:49

43

D. McCarthy

East Cork AC

 

54:52

44

P. McCarthy

Bandon Bridge AC

 

54:55

45

R. Burke

West Limerick AC

 

54:57

46

P. Kerrigan

Mallow AC

 

55:00

47

T. O'Connell

Clonmel AC

 

55:11

48

J. O'Driscoll

Bandon Bridge AC

 

55:19

49

P. Mulholland

East Cork AC

O/40

55:28

50

P.J. Twomey

MilIstreet AC

 

55:30

51

J. Landy

Clonmel AC

 

55:32

52

D. O'Driscoll

St. Finbarrs AC

O/50

55:37

53

M. Gallagher

Matt Talbot Harriers

 

55:46

54

G. Blackburn

Westbury Harrlers

O/50

55:47

55

G. Cantwell

Dungarvan AC

 

55:58

56

K. Maunsell

Clonmel AC

 

55:58

57

F. Morrissey

St. Finbarrs AC

 

56:01

58

F. Walsh

East Cork AC

O/45

56:02

59

M. Convey

Athlone

 

56:13

60

B. Collins

Limerick AC

O/40

56:14

61

P. O'Reilly

Donore Harrlers

O/45

56:17

62

E. Daniels

Waterford AC

 

56:18

63

T. Daly

West Muskerry AC

O/40

56:19

64

J. Moran

Mallow AC

 

56:20

65

P. Ryan

St. Finbarrs AC

 

56:21

66

J. O'Sullivan

Watford Harriers

 

56:31

67

G. Daly

Bandon AC

 

56:33

68

F. Cashman

East Cork AC

O/40

56:39

69

J. Mason

Dungarvan AC

 

56:47

70

J. Hannan

Redgate AC

 

56:48

71

T. Morrissey

Eagle TC

 

56:50

72

T. O'Regan

Eagle TC

 

57:00

73

M. McAuliffe

Riocht AC

 

57:01

74

D. Shine

Millstreet AC

 

57:05

75

J. Kavanagh

Bray Runners

 

57:11

76

R. WiIkinson

East Cork AC

 

57:14

77

D. O'Sullivan

Bandon Bridge AC

 

57:16

78

P. Dempsey

Leevale AC

 

57:16

79

S. Clifford

Bray Runners

 

57:16

80

P. Hegarty

Eagle TC

 

57:24

81

J. Delaney

Grange-Fermoy AC

 

57:25

82

J. McCormack

Clonmel AC

 

57:26

83

M. Dunne

U.C.C. BHAA

O/40

57:33

84

J. Murphy

Millstreet AC

O/40

57:41

85

P. Duggan

St. Finbarrs AC

 

57:42

86

J. Haugh

Millstreet AC

O/45

57:43

87

M. Bickerdike

Grenagh

 

57:48

88

J. O'Callaghan

Leevale AC

 

57:51

89

D. McConnon

W.S.A.FAC

 

57:55

90

J. O'Callaghan

Bandon Bridge AC

 

57:57

91

H. Pritchard

Co. Antrim Hrs

O/50

57:59

92

J. O'Leary

Leevale AC

O/50

58:01

93

T. O'Flynn

Leevale AC

 

58:04

94

M. Magnier

Eagle T.C.

 

58:05

95

A. Bennis

Limerick AC

 

58:06

96

E. Noonan

Eagle TC

 

58:12

97

E. Meade

East Cork AC

 

58:14

98

J. Murphy

Eagle TC

 

58:14

99

F. Murphy

Eagle TC

 

58:15

100

G. Walsh

East Cork AC

O/40

58:22

101

S. Birtles

South LIverpool AC

 

58:25

102

D. Collins

Leevale AC

U/19

58:27

103

P. Lawton

Belgooly AC

O/40

58:32

104

O. Bollard

Raheny Shamrock AC

L

58:37

105

J. Daly

St. Finbarrs AC

 

58:39

106

P. Halley

Waterford AC

 

58:40

107

D. McDonald

Bray Runners

O/45

58:41

108

S. Murphy

Belgooly AC

 

58:42

109

K. Dillon

Manchester Harriers

 

58:43

110

J. Walsh

East Cork AC

 

58:46

111

T. Walshe

Redgate AC

 

58:48

112

P. Monaghan

Bray Runners

O/40

58:54

113

U. Nector

Dublin City Hrs

L

58:57

114

B. O'Shea

St. Finbarrs AC

 

59:03

115

J. Murphy

Leevale AC

 

59:06

116

D. Monahan

Great Western Runners

 

59:08

117

C. Andrews

Dublin

 

59:10

118

J. O'Callaghan

Leevale AC

O/50

59:22

119

M. Kearney

East Cork AC

U/19

59:25

120

J. Griffin

Listowel AC

U/19

59:27

121

D. Sheehan

St. Nicholas AC

 

59:33

122

T. Fitzgerald

West Limerick AC

 

59:40

123

E. O'Connell

Mallow AC

U/19

59:42

124

T. Cahill

Clonmel AC

 

59:43

125

G. Fitzgibbon

West Limerick AC

 

59:44

126

K. O'Doherty

Limerick AC

L

59:45

127

J. Copithorne

Belgooly AC

 

59:55

128

P. Motyer

Midleton AC

O/40

59:56

129

W. O'Riordan

St. Brendans AC

 

59:59

130

D. Douglas

Civil Service

 

60:00

131

D. O'Kelly

U.C.C.

 

60:01

132

T. Twomey

Metro Harriers

O/50

60:02

133

D. Horgan

Midleton AC

 

60:02

134

D. Lordan

East Cork AC

O/40

60:08

135

F. O'Leary

St. Finbarrs AC

O/50

60:09

136

L. Dwyer

Dungarvan AC

 

60:20

137

S. Kennedy

Farranfore AC

 

60:20

138

G. Wallace

Bray Runners

O/40

60:24

139

J. McMurtry

Midleton AC

O/40

60:31

140

D. McElhatton

St. Helens AC

 

60:37

141

J. Wherlock

Great Western Runners

O/40

60:46

142

E. Mullane

Belgooly AC

O/40

60:51

143

G. Spicer

Togher AC

O/40

60:51

144

J. Quigley

Leevale AC

 

60:55

145

No Name

 

 

60:56

146

R. Feeney

Old Gaytonians AC

 

60:57

147

P. Cronin

Matt Tallbot Harriers

 

61:00

148

F. Nash

Redgate AC

 

61:02

149

M. Broderick

Listowel AC

 

61:05

150

T. O'Flynn

Cork

 

61:06

151

K. O'Brien

Waterford

 

61:09

152

J. Conroy

Great Western Runners

O/40

61:10

153

A. Crowley

Togher AC

O/40

61:14

154

M. Healy

Youghal

 

61:16

155

P. O'Regan

Limerick AC

O/50

61:18

156

P. McNulty

Naval Service

 

61:19

157

P. Kavanagh

Bray Runners

O/40

61:20

158

D. O'Callaghan

St. Finbarrs AC

 

61:20

159

V. Colleran

Shannon AC

L

61:22

160

R. Taubman

Douglas AC

O/40

61:34

161

W. Griffin

Midleton AC

 

61:42

162

M. Kiely

Eagle TC

O/40

61:43

163

P. O'Keefe

Beaufort AC

 

61:44

164

S. Martin

Cork Triathlon Club

 

61:45

165

J. Stack

Great Western Runners

O/40

61:48

166

D. O'Brien

Dicks Training Group

O/45

61:52

167

R. McConnell

Sunderland Harriers

 

61:54

168

A. Barr

South Liverpool AC

O/40

61:55

169

P. Roche

Leevale AC

 

61:55

170

J. Cotterell

Cork

 

61:56

171

P. O'Connor

East Cork AC

 

61:57

172

G. Shannon

Dublin

 

62:01

173

W. Murphy

Cork

 

62:02

174

G. Webb

Rising Sun AC

O/45

62:04

175

A. Lawton

Youghal

 

62:06

176

L. Kennedy

Waterford Glass

 

62:08

177

L. Mahon

W.S.A.F. AC

O/40

62:09

178

P. Weathers

Mallow AC

 

62:12

179

W. Neenan

Millstreet AC

O/55

62:13

180

A. Buckley

Cork

 

62:21

181

T. Casey

Shannon AC

 

62:23

182

L. Doherty

Eagle TC

 

62:24

183

J. Brady

Charleville

 

62:25

184

M.B. Ryan

Waterford AC

L

62:27

185

R. Hayden

Raheny Shamrock AC

L-O/35

62:36

186

B. O'Brien

Youghal

 

62:38

187

C. O'Brien

Fermoy & District Hrs

 

62:38

188

F. Keegan

Midleton AC

 

62:39

189

P. Gaffney

Mallow AC

O/45

62:39

190

T. Scriven

Riverstick AC

 

62:42

191

A. Buckley

Fermoy & District Hrs

 

62:47

192

K. Cooney

Midleton AC

 

62:49

193

P. Farrissey

North Cork AC

O/40

62:56

194

P. Sargent

Cork

O/45

62:59

195

E. Bullen

Waterford AC

L

63:01

196

T. Linehan

Togher AC

 

63:04

197

D. Linehan

Belgooly AC

O/40

63:11

198

D. O'Brien

Cork

 

63:13

199

D. Barron

Youghal

 

63:15

200

J. Lyons

Midleton AC

O/45

63:19

201

T. Hurley

Matt Talbot Harriers

 

63:23

202

R. Moorhead

Limerick AC

O/40

63:23

203

P. Gyves

Mallow AC

O/40

63:33

204

M. Carroll

Redgate AC

O/40

63:35

205

H. Murphy

Riocht AC

 

63:38

206

E. Prunty

East Cork AC

L

63:40

207

S. Cooney

Midleton AC

 

63:41

208

C. O'Driscoll

St. Finbarrs AC

 

63:44

209

P. Ryan

Kilmallock

 

63:49

210

P. Horgan

St. Finbarrs AC

O/40

63:50

211

J. Walsh

Fermoy & District Hrs

 

63:52

212

P. McMahon

Ballymacoda

 

63:53

213

D. Cotter

Cork

O/40

63:53

214

P. Quinn

Raheny Shamrock AC

 

63:54

215

J. Hayes

Bandon Bridge AC

 

63:59

216

D. Nagle

Mallow AC

O/40

64:02

217

J. Barry

St. Nicholas AC

 

64:10

218

P. Carmody

St. Johns AC

O/40

64:11

219

A. Brickley

Garryspillane

 

64:13

220

D. Carroll

Blarney

 

64:14

221

L. Fleming

Bandon AC

 

64:15

222

L. Cooper

Youghal

 

64:18

223

K. Cleary

Matt Talbot Harriers

 

64:21

224

F. Murphy

DublIn City Hrs

L

64:24

225

T. Buckley

Donoughmore AC

 

64:27

226

E. O'Riordan

Cork

 

64:28

227

J. Hough

St. Finbarrs AC

L

64:29

228

D. Murphy

Glounthaune AC

O/40

64:30

229

M. Lyons

St. Finbarrs AC

L

64:32

230

J. Delaney

St. Finbarrs AC

 

64:34

231

J. Beakley

Kilnaboy AC

 

64:38

232

J. Mitchell

Bray Runners

L

64:43

233

K. Jordan

Carrigaline

 

64:43

234

J. O'Sullivan

Cork

 

64:50

235

D. Coakley

Bandon Bridge AC

 

64:51

236

W. Hogan

Ladysbridge

 

64:52

237

M. Kennedy

Clogheen

 

64:54

238

M. Walsh

Cork

O/40

64:58

239

D. Murphy

U.C.C.

O/55

64:59

240

T. Halton

Belgrave Fun Runners

 

65:00

241

P. Devitt

Great Western Runners

 

65:04

242

T. Cody

Midleton AC

 

65:08

243

T. Curtin

Cork

 

65:09

244

R. Beausang

Garryvoe

U/19

65:10

245

T. Crowley

Togher AC

O/40

65:12

246

J. Galvin

Cork

 

65:19

247

P. Meehan

Cobh

O/40

65:20

248

N. Mounty

Westbury HarrIers

L

65:21

249

D. O'Brien

Dicks Training Group

 

65:26

250

M. Groeger

Leevale AC

 

65:30

251

D. Condon

Cork

 

65:30

252

J. Stapleton

Army

 

65:32

253

C. Jordan

Midleton AC

U/19

65:43

254

P. Fenlon

Leevale AC

O/45

65:44

255

P.J. Walsh

Jurys Hotel

 

65:45

256

J. Tully

Carrigaline Strds

O/40

65:32

257

D. O'Connell

Midleton AC

 

65:54

258

W. Ryan

Nadd AC

O/45

65:54

259

P. O'Connor

 

 

65:55

260

T. Geary

Midleton AC

O/40

65:56

261

T. Hamilton

Naval Service

O/40

65:56

262

P. Meagher

Cork

U/19

65:57

263

P. Parker

Ballymore-Cobh AC

 

66:01

264

J. Lee

Cork

U/19

66:01

265

T. Collins

Bandon Bridge AC

 

66:03

266

C. Lyons

Dungarvan

 

66:12

267

E. Manton

North Cork Joggers

 

66:12

268

P. Walsh

Castlemartyr

 

66:14

269

D. Murphy

Dublin

 

66:15

270

T. Boyce

Meelick

 

66:16

271

J. Holland

Mallow AC

O/40

66:17

272

M. Joyce-Curtin

East Cork AC

L

66:18

273

A. Bunworth

Reenavanna Harriers

O/40

66:20

274

D. Massey

West Limerick AC

 

66:23

275

K. Birkenhead

UCC Staff AC

L

66:29

276

B. Kearney

Leevale AC

 

66:36

277

H. Dwyer

Dungarvan AC

L

66:37

278

M. Maye

Gneeveguilla AC

 

66:39

279

J. Mohally

St. Finbarrs AC

O/45

66:43

280

P. Rogers

Great Western Runners

 

66:44

281

M. Drinan

St. Finbarrs AC

L

66:46

282

J. Mohally

Cork RRC

O/45

66:47

283

L. King

Oisin AC

O/40

66:56

284

P. Marshall

Great Western Runners

 

66:56

285

B. Dolan

Dublin

 

66:57

286

F. Hegarty

St. Finbarrs AC

 

67:00

287

D.J. O'Brien

Dicks Training Group

U/19

67:02

288

N. O'Leary

Bandon AC

O/40

67:06

289

T. Twomey

Eagle TC

O/40

67:07

290

S. Walsh

Belgooly AC

O/40

67:09

291

J. Heaphy

Youghal

 

67:10

292

K. Hoare

Grange-Fermoy AC

 

67:12

293

R. Crockett

St. Finbarrs AC

L-O/35

67:14

294

M. Morley

St. Finbarrs AC

L-O/40

67:15

295

S. Corkery

Belgooly AC

 

67:16

296

J. Moore

Dungarvan AC

 

67:18

297

L. Woodlock

Great Western Runners

O/40

67:23

298

M. Murphy

Cork

 

67:25

299

T. De Puis

Carrigaline

O/40

67:26

300

M. Sweeney

St. Finbarrs AC

L

67:27

301

A. Reede

Raheny Shamrock AC

L-O/40

67:27

302

P. Delaney

Dungarvan AC

O/40

67:28

303

J. O'Sullivan

Cork

 

67:29

304

D. Bratchford

Grange-Fermoy AC

 

67:31

305

M. Bulman

Army

 

67:37

306

K. Boland

Shannon AC

 

67:38

307

S. O'Sullivan

Army

 

67:39

308

C. Cashman

Army

 

67:40

309

F. Rosborough

Cork

 

67:42

310

G. Guiry

Waterford AC

L

67:47

311

P. Looney

Cork

 

67:55

312

B. McCarthy

Pfizer

 

68:00

313

A. Patterson

St. Finbarrs AC

O/40

68:00

314

T. McCarthy

Cork

 

68:03

315

B. Griffin

Midleton AC

O/50

68:09

316

J. Crowley

Mallow

 

68:14

317

M. Collins

KiInaboy AC

 

68:14

318

S. Cronin

Garryvoe

 

68:18

319

T. O'Donoghue

Dungarvan AC

 

68:18

320

W. Henry

Dungarvan AC

O/40

68:18

321

N. Finnegan

Cork

 

68:20

322

F. Godfrey

Dublin

 

68:23

323

R. Cummins

St. Finbarrs AC

O/40

68:24

324

D. Condon

Limerick

O/40

68:25

325

M. Sheehan

Limerick

 

68:26

326

D. Cronin

Leevale AC

O/40

68:27

327

M. Archer

Cork

O/40

68:29

328

C. O'Neill

Youghal

 

68:32

329

M. Morgan

Beamlsh & Crawford

O/40

68:39

330

L. Butler

Tipperary Town

 

68:39

331

D. O'Sullivan

Cork

 

68:42

332

P. O'Regan

CharlevilIe

O/40

68:43

333

P. McBride

Raheny Shamrock AC

 

68:44

334

J. McGrath

Tipp. Telecom

 

68:47

335

T. Daly

BalIincolIig

 

68:48

336

P. Buckley

Mallow AC

 

68:49

337

B. Kelly

Helvick

O/45

68:54

338

N. Scannell

Belgooly AC

O/40

68:55

339

S. O'Shea

Youghal

 

68:57

340

P. Coughlan

Beamish & Crawford

 

68:57

341

A. Hogan

St. Nicholas AC

U/19

69:03

342

L. Lawton

Cloyne

 

69:05

343

T. Coughlan

Rising Sun AC

O/55

69:11

344

M. O'Brien

Kerry Pike

 

69:21

345

J. Horgan

Tower Karate

 

69:21

346

J. Copithorne

Belgooly AC

 

69:21

347

T. Coleman

Cork

 

69:22

348

M. Kenneally

Cork

 

69:22

349

J. Hallinan

Ladysbridge

 

69:22

350

P. Hogan

CarrigtwohilI

 

69:28

351

C. Maloney

Mallow AC

 

69:30

352

J. O'Neill

Little Island

 

69:33

353

M. Diskin

Riocht AC

L

69:36

354

N. Aherne

Ladysbridge

 

69:37

355

F. Maher

Cappoquin AC

U/19

69:39

356

V. Barry

Raheny Shamrock AC

 

69:43

357

S. Kearns

Crusaders AC

O/60

69:43

358

T. Meehan

Dungarvan AC

 

69:44

359

M. Coughlan

West Muskerry AC

 

69:46

360

T. Sheehan

Fermoy & District Hrs

 

69:47

361

E. Allen

Togher AC

L

69:51

362

T. Murray

E.S.B.

 

69:52

363

H. Kerins

St. Finbarrs AC

 

69:54

364

J. O'Connor

Cork

 

69:55

365

R. Fuller

Trinity

O/45

70:04

366

S. Brady

E.S.B.

 

70:06

367

M. Lawlor

Carrigaline

O/40

70:07

368

L. Maher

Cappoquin AC

O/40

70:10

369

D. Ryan

St. Finbarrs AC

O/55

70:11

370

C. Hennessy

Youghal

 

70:16

371

M. Jacob

Dicks Training Group

 

70:16

372

R. Murray

DunhilI

 

70:19

373

J. O'Leary

Little Island

 

70:19

374

J. Murray

Rising Sun AC

O/40

70:21

375

D. O'Sullivan

Midleton

 

70:23

376

J. Murphy

St. Finbarrs AC

 

70:24

377

G. Lawton

Belgooly AC

 

70:25

378

M. Callaghan

Cork

 

70:26

379

M. Shanahan

Ballymacoda

 

70:27

380

J. Motherway

Leevale AC

L

70:28

381

T. Lynam

Raheny Shamrock AC

O/60

70:39

382

P. Fitzgerald

Skibbereen

 

70:40

383

J. Tobin

Leevale AC

U/19

70:40

384

W. O'Mahony

Youghal AC

O/40

70:50

385

A. Murphy

UCC AC

L

70:51

386

J. Martin

Cork

 

70:51

387

V. Crowley

Bandon AC

 

70:52

388

P. Goulding

Shandon AC

 

70:59

389

J. Dawe

South Liverpool AC

U/19

71:00

390

P. Dorney

Cork

 

71:01

391

S. O'Keefe

Cork

 

71:06

392

B. Carmody

St. Johns AC

 

71:09

393

M. O'Shea

Great Western Runners

 

71:11

394

N. O'Hanlon

Mallow AC

L

71:12

395

K. O'DrlscolI

Carrigaline

 

71:12

396

N. Toomey

Naval Service

 

71:17

397

E. Wright

Bandon Bridge AC

 

71:19

398

K. Cummins

E.S.B.

O/40

71:21

399

P. McGrath

Dungarvan AC

 

71:22

400

P. Dooley

Mallow AC

 

71:24

401

M. O'Brien

Pfizer

 

71:25

402

R. Ryan

Army

 

71:28

403

M. Hennessy

Ardmore

O/40

71:29

404

A. Donnachie

Cobh

 

71:29

405

D. Allen

Cork

U/19

71:30

406

H. Casey

East Cork AC

L

71:31

407

A. Healy

Cork

 

71:35

408

J. Hogan

Cork

O/50

71:35

409

J. O'Sullivan

Blarney

O/40

71:49

410

J. O'Flynn

Rising Sun AC

O/45

71:50

411

J. O'Dea

Youghal

 

71:52

412

J. O'Shea

Cork

O/45

71:56

413

P. Dunphy

Bally AC

 

71:58

414

F. Buckley

MilIstreet

 

72:02

415

B. Collins

Cork

O/40

72:02

416

L. O'Mahony

St. Finbarrs AC

O/40

72:06

417

J. Reidy

CarrigtwohilI

O/40

72:15

418

J. Martin

St. Nicholas AC

 

72:19

419

R. Stephens

UCC AC

L

72:22

420

V. McDwyer

Carrigaline

 

72:31

421

E. O'Reilly

Donore Harriers

L-O/40

72:33

422

P. Griffin

Dublin

 

72:33

423

J. Horgan

Pfizer AC

 

72:35

424

G. Lynch

Dublin

 

72:36

425

P. McCarthy

Cork

 

72:43

426

N. Kenna

F.M.C.

 

72:44

427

T. Carthy

Carrigtwohill

 

72:45

428

W. Hurley

Bandon

 

72:51

429

B. Fitzgerald

Cork

 

72:52

430

M. O'Callaghan

St. Finbarrs AC

 

72:54

431

M. Shanahan

Grange-Fermoy AC

U/19

73:00

432

D. Sisk

Cork

O/45

73:03

433

D. Harrison

St. Nicholas AC

 

73:12

434

J. Collins

Cork

O/40

73:13

435

D. Buckley

Cork

O/40

73:15

436

J. Cotter

Cobh

O/45

73:21

437

P. Barry

Passage West

 

73:27

438

P. Buckley

St. Finbarrs AC

O/50

73:28

439

L. Lynch

Waterford

 

73:31

440

B. Murphy

Dicks Training Group

 

73:33

441

P. O'Brien

Dicks Training Group

U/19

73:34

442

D. Bates

Naval Service

O/40

73:34

443

J. Deeney

Cork Hang Gliding Club

 

73:37

444

K. Noonan

Cork

 

73:39

445

M. O'Neill

Glounthaune

 

73:40

446

P. O'Keefe

CharlevilIe

 

73:40

447

F. Neville

Macroom

O/40

73:42

448

L. Harvey

Ballincollig

O/45

73:44

449

S. Gowran

Matt Talbot Harriers

 

73:54

450

P. Hogan

Limerick

O/40

73:57

451

C. MacDomhnaill

West Limerick AC

L

73:59

452

J. Quinn

Cork

 

74:00

453

T. GrIffin

Cork

 

74:00

454

T. O'Rourke

Dublin

 

74:02

455

G. Canham

Glanmlre

O/40

74:03

456

P. Keating

Mahon AC

 

74:04

457

B. Kenneally

Churchtown South

 

74:04

458

R. O'Sullivan

Metro Harriers

L

74:05

459

F. Lonergan

Butlerstown

O/40

74:06

460

J. Whelan

Youghal

O/50

74:06

461

D. Kiely

Mallow AC

O/60

74:09

462

M. O'Connor

Riverstown

 

74:14

463

P. McAuliffe

Northside Glass

O/40

74:17

464

P. Fahy

Cork

 

74:22

465

C. Ring

Cloyne

 

74:27

466

N. Foley

Power Products

 

74:28

467

M. Devlin

Dublin

 

74:28

468

G. Fitzpatrick

Cobh

O/50

74:33

469

J. Hourigan

Midleton

O/55

74:41

470

A. O'Neill

Cork

 

74:42

471

F. Harte

Cobh

O/50

74:43

472

J. Riordan

Mallow

 

74:44

473

P. Mc Closkey

Matt Talbot Harriers

 

74:45

474

. J. Laing

Limerick

 

74:48

475

S. Fahey

Kilmeaden

 

74:50

476

D. O'Donovan

Cork Triathlon Club

 

74:52

477

H. Burke

Cork

 

74:53

478

N. Lacy

Naval Service

 

74:54

479

R. Purdy

Naval Service

 

74:55

480

T. Mulligan

Naval Service

 

74:56

481

T. Crowley

Carrigrohane

 

74:57

482

J. Hayden

Metro Harriers

L-O/35

74:58

483

M. Burns

Dublin

L

74:59

484

F. McNamee

Hole-in-the-WalI Tri. Club

 

74:59

485

J. Forde

Leevale AC

O/55

75:04

486

C. Kinnane

BalIincolIig

O/40

75:07

487

J. Harris

Cobh

 

75:10

488

E. Walsh

Kanturk

O/40

75:11

489

M. Byrne

Dicks Training Group

 

75:13

490

M. O'Shea

Glanmire

L

75:23

491

J. Mac DonneII

Cork

 

75:25

492

C. Landers

Lismore AC

 

75:26

493

J.J. Casey

Vicarstown

 

75:26

494

J. Clancy

Dicks Training Group

 

75:27

495

M. O'Meara

St. Finbarrs AC

 

75:29

496

D. Hartley

Matt Talbot Harriers

 

75:36

497

B. Moriarty

Cork

 

75:39

498

K. Ahern

Dicks Training Group

U/19

75:41

499

B. O'Sullivan

St. Finbarrs AC

O/55

75:45

500

P. Glavin

Mallow AC

O/40

75:46

501

T. Harty

East Cork AC

L

75:49

502

F. Norberg

Passage West

 

75:51

503

T. Walsh

C.M.P. AC

 

76:00

504

J. Walsh

Little Island Scouts

 

76:01

505

B. Dennehy

Cork

 

76:15

506

P. Duggan

Midleton

 

76:22

507

D. Flynn

Fulham Pal. Road Joggers

 

76:27

508

D. Gavin

Limerick

 

76:27

509

G. Buckley

Limerick

O/40

76:27

510

D. Dorney

DougIas

O/50

76:32

511

C. O'Donovan

Cork RRC

O/40

76:35

512

D. Hipwell

Cork

 

76:38

513

M. Cotter

Eagle TC

L

76:39

514

R. Terrett

Riverstown

 

76:40

515

B. Murphy

Shandon AC

 

76:48

516

O. Walsh

St. Dominicks AC

 

76:50

517

N. Mulcahy

Limerick

 

76:59

518

T. Glynn

Dublin

 

77:05

519

S. Walsh

Everton

 

77:05

520

M. O'Callaghan

Passage West

O/40

77:07

521

G. Hutchenson

St. Dominicks AC

 

77:15

522

B. Ramsell

Cork

 

77:18

523

M. Hallissey

Ovens

 

77:19

524

F. Barrett

Vicarstown

 

77:21

525

D. McCarthy

Telecom

 

77:02

526

W. Chambers

Cork

 

77:49

527

L. Goulding

Everton

 

77:52

528

D. Kiely

Everton

 

77:53

529

A. Murphy

St. Finbarrs AC

O/40

77:57

530

J. Cahill

Lismore AC

 

78:01

531

N. O'Sullivan

St. Finbarrs AC

L

78:00

532

R. Kelly

Dublin

O/40

78:23

533

P. O'Brien

U.C.C.

O/40

78:24

534

W. Cuddy

Cork

O/40

78:25

535

J. Burke

Cork

O/40

78:27

536

J. Lawton

Bandon

 

78:27

537

A. McDonnell

Dublin

L-O/40

78:21

538

P. Dennehy

Cork

 

78:04

539

T. Rearden

Monkstown

O/40

78:51

540

P. Power

Waterford

O/50

78:05

541

M. O'Connor

Midleton AC

L-O/35

79:00

542

J. Curtin

Cork

O/40

79:04

543

J. O'Connor

Grange-Fermoy AC

 

79:04

544

J. Fitzgerald

Army

 

79:01

545

T. Dwyer

Belgooly AC

O/40

79:17

546

D. Beausang

Garryvoe

 

79:21

547

B. Murphy

Beamlsh & Crawford

L-O/40

79:23

548

D. Barry

Cobh

 

79:29

549

I. Walsh

Belgrave Fun Runners

L

79:30

550

E. O'Donovan

Cork

O/40

79:32

551

D. Trlndle

Lee Rowlng Club

 

79:32

552

P. Hanley

Matt Talbot Harriers

 

79:37

553

J. Killeen

Dublin

L

79:39

554

E. Moore

Dungarvan AC

O/50

79:41

555

G. O'Flynn

Glanmire

L

79:45

556

B. Harrington

Donoughmore

L-O/35

79:48

557

M. Kelly

Kilkenny City Harriers

 

79:56

558

F. Long

Mahon AC

 

79:57

559

D. O'Meara

St. Finbarrs AC

O/50

80:20

560

M. Beausang

Midleton AC

L

80:24

561

D. Hanley

Knockraha

L

80:35

562

J. Tatton

Killeagh

O/40

80:39

563

J. O'Flynn

Mallow AC

O/45

80:42

564

T. Houlihan

Midleton AC

O/45

80:48

565

S. Hayes

Shandon AC

 

80:50

566

A. Higgins

St. Finbarrs AC

L-O/35

80:51

567

T. Murphy

Cork

O/40

80:56

568

F. Murphy

Mallow AC

O/40

81:00

569

P. Healy

Cork

 

81:01

570

F. Cooper

Youghal

 

81:02

571

T. O'SulIivan

Grenagh

 

81:00

572

M. Fleming

Bandon AC

L

81:00

573

P. Galvin

Charleville

O/50

81:13

574

B. Fitzgerald

Tallow

 

81:26

575

M. Prunty-O'Sullivan

Mld.

L-O/40

81:38

576

J. Ring

Little Island

 

81:40

577

J. Leahy

Youghal AC

O/50

81:44

578

J. Roche

Cork

O/45

81:45

579

C. Neville

Cork

 

82:03

580

No Name

 

 

82:05

581

D. Parnell

Dublin

L-O/35

82:05

582

M. Crotty

Youghal AC

 

82:21

583

K. O'Leary

Cork

 

82:24

584

P. O'Brien

Matt Talbot Harriers

 

82:38

585

K. Noonan

Matt Talbot Harriers

 

82:38

586

E. Lynam

Kanturk

L

82:52

587

B. Conroy

Rising Sun AC

L-O/35

82:53

588

S. Birkenhead

Frodsham Harriers

L

82:59

589

D. Tynan

Youghal

 

83:06

590

J. O'Callaghan

Mallow

O/40

83:24

591

H. O'Riordan

Mallow AC

L-O/35

83:26

592

F. McCarthy

Midleton

U/19

83:28

593

K. O'Keefe

Cork

L

83:34

594

A. McGrath

Crosshaven

L-O/35

83:45

595

A. O'Donoghue

Midleton AC

L-O/40

83:56

596

C. Brosnan

Dromcollogher

O/55

84:03

597

H. Wright

Dublin

 

84:11

598

E. Flynn

Lismore AC

 

84:14

599

D. Murphy

Mahon AC

 

84:31

600

J. Keating

Mahon AC

L-O/35

84:32

601

M. Crowley

Kilmacthomas

O/40

84:43

602

D. Dineen

Dungarvan

O/45

84:45

603

K. Morrissey

St. Finbarrs AC

L

84:52

604

C. McMahon

Naval Service

 

84:56

605

N. Maher

Naval Service

 

84:56

606

R. Butler

Dunhlll

 

84:57

607

T. Power

Bonmahon

 

84:59

608

J. Horgan

Mallow

O/40

85:04

609

E. Coleman

Ballycotton

 

85:09

610

T. Crofts

Matt Talbot Harriers

 

85:14

611

L. Chambers

Cork

L-O/40

85:16

612

W. Hayes

Naval Service

O/45

85:24

613

B. Keane

Naval Service

 

85:24

614

E. McGrath

Naval Service

 

85:24

615

G. Murphy

Naval Service

 

85:24

616

S. Cole

Naval Service

 

85:24

617

G. Murphy

Naval Service

 

85:24

618

P. Lane

Naval Service

 

85:24

619

O. CarrolI

Naval Service

 

85:24

620

P. Foster

Naval Service

 

85:24

621

J. Murphy

Naval Service

 

85:24

622

G. Hamilton

Naval Service

 

85:24

623

D. Lynch

Naval Service

 

85:24

624

P. Harty

Naval Service

 

85:24

625

J. Plummer

Naval Service

 

85:24

626

C. O'Haluain

Naval Service

 

85:24

627

C. O'Driscoll

Naval Service

 

85:24

628

K. Foley

Naval Service

 

85:24

629

D. Northridge

Naval Service

 

85:24

630

P. Walsh

Naval Service

 

85:24

631

M. Fallon

Naval Service

 

85:24

632

G. O'Donovan

Naval Service

 

85:24

633

K. Kavanagh

Naval Service

 

85:24

634

R. Geasley

Naval Service

U/19

85:24

635

D. O'Shea

Naval Service

 

85:24

636

J. Coffey

Naval Service

 

85:24

637

A. Braine

Naval Service

 

85:24

638

T. Ruxton

Naval Service

 

85:24

639

P. Carley

Naval Service

 

85:24

640

J. O'Donoghue

Naval Service

 

85:24

641

E. Kinahan

Naval Service

 

85:24

642

F. Daly

Naval Service

 

85:24

643

T. O'Mahony

Naval Service

 

85:24

644

I. Buckley

Naval Service

 

85:24

645

G. Mooney

Naval Service

 

85:24

646

A. Rieken

Naval Service

 

85:24

647

D. Franks

Naval Service

 

85:24

648

T. Plunkett

Naval Service

 

85:24

649

E. Kennedy

Naval Service

 

85:24

650

K. Ryan

Naval Service

 

85:24

651

T. Cosgrave

Naval Service

 

85:24

652

P. Condon

Naval Service

 

85:24

653

J. O'Brien

Naval Service

 

85:24

654

M. Walsh

Naval Service

 

85:24

655

D. Moran

Hole-in-the-WalI Tri. Club

 

85:24

656

B. Manton

North Cork Joggers

L

85:30

657

T. O'Leary

Mahon AC

 

85:41

658

E. Lane

Midleton

 

85:47

659

M. Harris

Ballincollig

 

85:52

660

P. O'Sullivan

Midleton

O/40

85:56

661

A. Lucey-Murphy

Eagle TC

L

86:00

662

N. Coffey

Fordes Bar

 

86:03

663

T. Cooke

Na Piarsaigh

 

86:04

664

S. O'Shea

Carrigaline

L

86:26

665

C. Daly

East Cork AC

L

86:32

666

M. Deasy

Cork

 

86:45

667

J. Dinan

Cork

L-O/40

87:12

668

A. Cummins

Cork

L-O/40

87:21

669

S. Mac Aolngain

Matt Talbot Harriers

 

87:29

670

C. O'Kelly

Matt Talbot Harriers

O/40

87:29

671

P. Lannen

Dungarvan AC

O/45

87:33

672

A. Murphy

Bandon Bridge AC

L

87:53

673

B. Cotter

Macroom

 

88:00

674

W. Galvin

North Cork AC

U/19

88:12

675

B. Jones

Carrigaline

O/40

88:27

676

A. Neary

Dublin

L-O/40

88:35

677

J. O'Reilly

Tralee Jogging Club

O/55

88:38

678

R. Dunne-Barrett

Midleton AC

L

88:51

679

M. Hinchlon

Cork

L

88:53

680

N. Sheehan

Dungarvan

 

88:56

681

R. O'Connor

Midleton AC

 

89:25

682

M. O'Doherty

Matt Talbot Harriers

 

89:47

683

J. O'Leary

Carrigaline

O/45

89:50

684

F. DevIin

Midleton AC

L

90:05

685

K. O'ConnelI

Midleton AC

L-O/35

90:09

686

S. Lynam

Kanturk

 

90:10

687

J. O'Reilly

Tralee Jogging Club

L-O/40

90:23

688

A. Meehan

Tralee Jogging Club

L

90:24

689

D. Buckley

Southern Health Board

O/40

90:39

690

N. Dinan

Cork

O/45

90:40

691

T. Swords

Dublin

L-O/40

90:41

692

T. Murphy

St. Finbarrs AC

L-O/40

91:03

693

L. Naughton

Crusaders AC

L-O/35

91:06

694

P. Harkins

Tower Karate

 

91:10

695

G. O'Brien

Tower Karate

 

91:10

696

K. Parsons

Carrigaline

O/40

91:15

697

P. O'Brien

Ballynoe

O/40

92:11

698

E. Moran

East Cork AC

L

92:20

699

C. Lynch

Passage West

L

92:41

700

M. O'Sullivan

Mallow AC

O/40

92:43

701

A. Norberg

Passage West

L

92:43

702

S. WorralI

Frodsham Harriers

L-O/40

92:49

703

M. Birkenhead

Frodsham Harriers

L-O/40

92:59

704

G. Bowen

Cork

 

94:34

705

B. O'Connor

Dungarvan

 

94:35

706

B. Flavin

Midleton AC

L-O/40

94:40

707

J. Lynch

Dublin

L

94:54

708

M. Cashman

Midleton AC

L-O/35

95:08

709

P. O'Callaghan

St. Finbarrs AC

L-O/40

95:20

710

A. Thompson

 

 

95:21

711

K. Martin

Cork

 

95:25

712

E. Owers

Midleton AC

L

95:26

713

C. Keenan

St. Finbarrs AC

L-O/40

95:47

714

M. O'Connor

Sligo

L

96:13

715

E. Clarke

Crosshaven

L-O/40

96:15

716

S. Balfe

Crosshaven

L-O/35

96:15

717

B. Corcoran

Dicks Training Group

L

96:40

718

V. Lane

Tralee Jogging Club

O/45

97:03

719

R. Dwyer

St. Finbarrs AC

L

97:14

720

G. Moore

Tralee Jogging Club

O/55

97:17

721

H. Dooley

Carrigaline

L

97:44

722

P. Lawton

Timoleague

L

97:53

723

D. O'Brien

Dicks Training Group

L

97:57

724

B. Desmond

St. Finbarrs AC

L-O/40

97:57

725

T. Cotter

Rising Sun AC

L

97:58

726

E. Dineen

Cork

L

97:59

727

E. Healy

Cork

O/40

98:19

728

D. O'Keefe

Cork

O/40

98:19

729

M. Smith

Cavan

L

98:24

730

P. Murray

 

 

98:50

731

J. O'Riordan

Cork

L-O/35

98:52

732

M. Evans

Cork

L-O/35

98:57

733

P. Hallinan

Ladysbridge

L

99:06

734

M. Geary

Midleton AC

L

99:07

735

B. Behan

Carrick-on-Suir

 

99:41

736

P. Buckley

St. Finbarrs AC

L-O/40

99:42

737

T. Sheehan

Cork

U/19

100:07

738

E. Sheehan

Dublin

L-O/40

100:07

739

M. McGrath

DubIin

L

100:07

740

I. Ellis

Dublin

L-O/35

100:08

741

E. Herlihy

Midleton AC

L

100:45

742

N. Brett

Garryvoe

L

100:46

743

C. Ring

Blarney AC

L

102:08

744

B. Ruxton

Youghal AC

O/40

105:20

745

W. Swayne

Youghal

 

105:20

746

B. Hosford

Kinsale

O/40

105:53

747

E. Cotter

St. Finbarrs AC

L

109:15

748

B. Kenny

Glanmire

L-O/40

109:15

749

M. Enright

Belgooly AC

L-O/40

114:20

750

G. Kennedy

Clogheen

L

114:23

751

T. Holland

Mahon AC

L-O/40

114:26

752

C. Kelly

Mahon AC

L

114:27

753

M. McGann

Midleton AC

L

126:04

754

T. Galvin

Bandon

L-O/35

134:00

755

M. Horgan

Mallow

L-O/40

134:00