Results of the Ballycotton '10' - March 6, 1988

Pos.

Name

Club

Cat.

Time

1

L. O'Brien

East Cork A.C.

 

47:57

2

C. Buckley

Westbury Hrs.

 

48:03

3

R. Costelloe

Limerick A.C.

 

48:08

4

A. Blackwell

Wrexham A.C.

 

48:22

5

J. Scanlon

West Limerick A.C.

 

48:44

6

R. Dooney

Dublin City Hrs.

 

48:58

7

J. Griffin

St. Johns A.C.

 

49:01

8

E. Grimes

Redgate A.C.

 

49:47

9

J. Wallace

East Cork A.C.

 

49:59

10

S. Harte

St. Finbarrs A.C.

 

50:22

11

J. Lenihan

Riocht A.C.

 

50:57

12

B. Meade

East Cork A.C.

 

51:05

13

T. Ryan

Dungarvan A.C.

 

51:07

14

T. Finn

Raheny Shamrock A.C.

 

51:09

15

J. Hayes

Slaneyside A.C.

 

51:47

16

J. McSweeney

St. Finbarrs A.C.

 

51:51

17

D. McCarthy

East Cork A.C.

 

51:53

18

I. Harpur

Bandon A.C.

 

51:57

19

E. Crockett

St. Finbarrs A.C.

 

52:03

20

R. Burke

St. Finbarrs A.C.

 

52:12

21

M. Lawton

Leevale A.C.

 

52:21

22

C. Crowley

Raheny Shamrock A.C.

 

52:26

23

M. Gygax

Raheny Shamrock A.C.

 

52:35

24

M. McDevit

Wirral A.C.

 

52:39

25

T. Owens

St. Nicholas A.C.

 

52:46

26

D. Noonan

Clonliffe Harriers

 

52:49

27

M. Roche

Dungarvan A.C.

 

52:52

28

M. Carey

Leevale A.C.

 

53:01

29

A Tracey

Limerick A.C.

 

53:02

30

J. Buckley

St. Finbarrs A.C.

O/40

53:16

31

D. Jordan

Slaneyside A.C.

 

53:22

32

R. Crowley

St. Finbarrs A.C.

 

53:31

33

G. Blackwell

Wrexham A.C.

 

53:33

34

P. Murray

Leevale A.C.

 

53:35

35

R. Burke

Croom A.C.

 

53:37

36

R. Limbert

Telford A.C.

 

53:43

37

T.J. O'Loughlin

Clonmel

O/40

53:50

38

W. Hayes

St. Finbarrs A.C.

 

53:53

39

F. Walsh

Youghal A.C.

O/45

54:00

40

T. Archer

Balinhassig

 

54:38

41

P. Halley

Waterford A.C.

 

54:39

42

J. Sexton

Kilmurry Ibrickane

 

54:40

43

P. Kerrigan

Mallow A.C.

 

54:41

44

S. Murphy

Belgooly A.C.

 

54:44

45

M. Neville

Tullamore Hrs.

O/45

54:46

46

T. Madden

Redgate A.C.

 

54:46

47

G. Blackburn

W/burry Hrs

O/50

54:55

48

D. O'Driscoll

St. Finbarrs A.C.

O/50

55:11

49

V. Edwards

Wrexham A.C.

 

55:15

50

P. O'Reilly

Donore Hrs.

O/40

55:19

51

D. Leahy

West Limerick A.C.

 

55:21

52

T. O'Flynn

Leevale A.C.

 

55:30

53

P. Dempsey

Leevale A.C.

 

55:31

54

T. Morrissey

Eagle T.C.

 

55:32

55

B. Collins

Leevale A.C.

 

55:34

56

G. Cantwell

Dungarvan A.C.

 

55:37

57

M. Griffin

St. Nicholas A.C.

 

55:43

58

E. Reck

D.M.P.

 

55:47

59

J. Roche

Slaneyside A.C.

 

55:49

60

E. Noonan

Eagle T.C.

 

55:58

61

G. Walsh

East Cork A.C.

O/40

55:59

62

T. Goulding

Leevale A.C.

 

56:08

63

F. Cashman

East Cork A.C.

O/40

56:12

64

A. Daly

W. Muskerry AC

O/40

56:16

65

T. Hartnett

East Cork A.C.

 

56:17

66

P. Weathers

Banteer

 

56:20

67

P:O'Connor

East Cork A.C.

U/19

56:21

68

N. Andrews

Dublin

 

56:24

69

E. Browne

Metro Harriers

 

56:25

70

T. Fitzgerald

Ballyagran

 

56:29

71

R. Foley

East Cork A.C.

 

56:31

72

M. Ryan

St. Senans A.C.

 

56:32

73

M. Dunne

St. Finbarrs A.C.

O/40

56:39

74

M. Tobin

Youghal A.C.

 

56:43

75

P. O'Neill

St. Finbarrs A.C.

O/40

56:46

76

J. Walshe

East Cork A.C.

 

56:56

77

D. Hegarty

Eagle T.C.

 

57:01

78

D. McElhatton

St. Helens A.C.

 

57:06

79

C. Andrews

Dublin

 

57:08

80

J. O'Leary

Leevale A.C.

O/45

57:18

81

E. Mullane

Belgooly AC

O/40

57:21

82

J. Mason

Dungarvan A.C.

 

57:25

83

G. Daly

Bandon A.C.

 

57:27

84

P. Mulcahy

Tralee

 

57:28

85

S. Whelan

Youghal A.C.

 

57:32

86

D. Linehan

Belgooly AC

O/40

57:34

87

E. Daniels

Waterford

 

57:40

88

J. Butler

West Limerick A.C.

 

57:41

89

D.J. Callaghan

Millstreet A.C.

 

57:45

90

G. Spicer

Togher A.C.

O/40

57:46

91

B. O'Regan

Fermoy &. District Harriers

 

57:50

92

P. Prunty

Waterford

 

57:53

93

J. O'Sullivan

Tipp. Town AC

 

58:01

94

T. Kelly

St. Abbans A.C.

 

58:02

95

T. Huff

St. Nicholas A.C.

 

58:08

96

U. Noctor

Dublin City Hrs.

L

58:13

97

J. Murphy

Eagle T.C.

 

58:24

98

T. Mackey

Kilmurry Ibricane

 

58:28

99

P. Murphy

St. Finbarrs A.C.

 

58:34

100

T. Ryan

St. Finbarrs A.C.

 

58:42

101

J. Cotterell

Cork

 

58:45

102

J. St. John

Clonmel A.C.

 

58:56

103

M. Brayley

Dublin City Hrs.

L

58:57

104

T. O'Brien

St. Finbarrs A.C.

 

59:04

105

S. Casey

Naval Service

 

59:07

106

D. Collins

Leevale A.C.

U/19

59:07

107

N. Lyons

West Limerick A.C.

 

59:08

108

S. Walsh

Belgooly AC

O/40

59:10

109

T. O'Flynn

Cork

 

59:12

110

T. Buckley

Eagle T.C.

O/40

59:15

111

P. Motyer

Midleton TC

O/40

59:20

112

E. Meade

East Cork A.C.

 

59:25

113

T. Walsh

East Cork A.C.

 

59:28

114

F. O'Leary

St. Finbarrs A.C.

O/50

59:33

115

T. Harvey

Naval Service

 

59:37

116

J. McMurtry

Midleton A.C.

O/40

59:42

117

T. Linehan

Carrigaline Striders

 

59:42

118

W. Murphy

Leevale A.C.

 

59:44

119

P. O'Regan

Limerick A.C.

O/50

59:47

120

P. Roche

Leevale A.C.

 

59:48

121

J. Houlihan

E.S.B.

 

59:50

122

F. Murphy

Dublin City Hrs.

L

59:52

123

S. Thompson

Telford A.C.

 

59:57

124

J. Curtin.

East Cork A.C.

O/45

59:59

125

P. Parker

Cobh

 

60:00

126

S. Corbett

Gt. Western Runners

O/40

60:03

127

F. Morrissey

St. Finbarrs A.C.

 

60:06

128

R. McConnell

Villierstown

 

60:13

129

P. O'Sullivan

St. Nicholas A.C.

 

60:18

130

K. O'Brien

Tramore A.C.

 

60:21

131

W. Griffin

Tralee Jogging Club

 

60:25

132

T. Palmer

Grange A.C.

 

60:34

133

R. Butler

Templemore A.C.

 

60:36

134

A. Barr

South Liverpool A.C.

 

60:39

135

T. Warren

Cork

 

60:42

136

J. Daly

St. Finbarrs A.C.

 

60:46

137

N. Mounty

Westbury Hrs.

L

60:48

138

W. O'Riordan

Glanmire

 

60:49

139

J. Conroy

Gt. Western Runners

O/40

60:52

140

L. Mahon

W.S.A.F. A.C.

O/40

61:10

141

M. Collins

Kilnaboy A.C.

 

61:12

142

E. Kavanagh

Roundwood

 

61:13

143

J. Copithorne

Belgooly A.C.

 

61:14

144

P. Dale

Gt. Western Runners

O/45

61:17

145

T. Buckley

Donoughmore AC

 

61:19

146

P. Gyves

Mallow A.C.

 

61:24

147

P. Hegarty

Eagle T.C.

 

61:26

148

D. Murphy

U.C.C. A.C.

O/50

61:42

149

S. Rowe

Portmarnock A.C.

 

61:45

150

F. Linehan

Carrigaline Striders

 

61:46

151

R. Cummins

St. Finbarrs A.C.

O/40

61:48

152

P. Horgan

St. Finbarrs A.C.

O/40

61:57

153

E. O'Connell

Mallow

U/19

62:00

154

P. Sargeant

Douglas AC

O/45

62:01

155

D. Nagle

Mallow A.C.

O/40

62:02

156

M.B. Ryan

Waterford A.C.

L

62:06

157

L. King

Belgrave Sq. Rnr

O/40

62:07

158

K. Gorman

Cork

 

62:10

159

F. Whelan

Kilnaboy A.C.

 

62:11

160

L. Cooper

Youghal A.C.

 

62:12

161

L. O'Leary

Cork Fire Brigade

O/40

62:16

162

L. Moloney

Leevale A.C.

L

62:17

163

P. Ryan

Fermoy &. District Harriers

 

62:25

164

K. Barry

St. Nicholas A.C.

 

62:26

165

J. Brady

Charleville

 

62:29

166

P. Moloney

Cork

 

62:37

167

P. Gaffney

Mallow A.C.

O/45

62:38

168

C. O'Driscoll

Cork

 

62:43

169

B. Philips

Gt. Western Runners

 

62:45

170

B. Carmody

St. Johns A.C.

 

62:46

171

J. Quigley

Leevale A.C.

 

62:51

172

E. Kenny

Dublin City Hrs.

L

63:04

173

K. Looney

Blarney/lnniscarra

L O/40

63:08.

174

P. Buckley

Mallow

 

63:09

175

G. Rigney

Limerick

 

63:15

176

P. Hennessy

Waterford A.C.

O/40

63:18

177

T. Curtin

Cork

 

63:19

178

A. Bickley

Garryspillane

 

63:24

179

P. Carmody

St. Johns

O/40

63:27

180

D. Coffer

Slaneyside A.C.

 

63:29

181

M. Wilkinson

Gt. Western Runners

 

63:37

182

J. Hickey

Naval Service

 

63:38

183

K. Jordan

Carrigaline

 

63:39

184

C. Lyons

Dungarvan

 

63:43

185

M. Morley

St. Finbarrs A.C.

L O/40

63:44

186

D. Cotter

Cork

O/40

63:46

187

D. Murphy

Meelin

 

63:48

188

M.J. Bennett

Gt. Western Runners

 

63:48

189

J. Mullane

Castletroy

 

63:52

190

P. McMahon

Imokilly co-op

 

63:54

191

G. Long

St. Finbarrs A.C.

 

63:59

192

J. O'Gorman

Youghal Carpets

 

64:00

193

F. Fitzgibbon

Tralee Jogging Club

 

64:04

194

A. Fealy

St. Nicholas A.C.

 

64:10

195

W. Henry

Dungarvan A.C.

O/40

64:19

196

P. Delaney

Dungarvan

O/40

64:21

197

D. Coakley

Bandon Bridge A.C.

 

64:25

198

P.M. Rogers

Gt. Western Runners

 

64:26

199

B. Murphy

Leevale A.C.

L O/35

64:29

200

J. Stapleton

Collins Bks.

 

64:30

201

D. Fitzpatrick

Army

 

64:36

202

P. Keating

Clonmel A.C.

O/50

64:37

203

J. Galvin

Cork Triathlon Club

 

64:38

204

D. Murphy

Glounthaune A.C.

 

64:38

205

J. Griffin

Bishopstown

U/19

64:43

206

J. Heaphy

Youghal A.C.

 

64:44

207

J. Bennett

Dungarvan A.C.

 

64:45

208

J. Walsh

Banteer A.C.

 

64:45

209

L. Fleming

Ballinascarthy

 

64:51

210

J. Tully

Carrigaline Striders

 

64:57

211

S. Brady

E.S.B.

 

64:57

212

A. Lawton

Youghal

 

65:01

213

P. Crowley

Skibbereen

 

65:01

214

C. Sheehan

St. Finbarrs A.C.

O/40

65:04

215

D. Kelly

Fordes Bar

 

65:06

216

C. Purchell

Tralee Jogging Club

 

65:09

217

M. Lyons

St. Finbarrs A.C.

L

65:10

218

P. Cronin

Army

 

65:12

219

T. O'Leary

Farranfore A.C.

 

65:13

220

F. Keegan

Glounthaune

 

65:13

221

D. Doyle

Cork

 

65:18

222

P. Marnell

Cork

 

65:19

223

P. Mulcahy

Cork

 

65:22

224

G. Kenneally

Cork

 

65:23

225

T. Arnott

Youghal

 

65:25

226

A Buckley

Banteer A.C.

 

65:28

227

J. Hogan

Dublin

 

65:29

228

J. Comiskey

Clontarf

L O/40

65:31

229

P. Farrissey

North Cork A.C.

 

65:32

230

D. O'Brien

Cork

 

65:34

231

D. Carroll

Blarney

 

65:35

232

R. O'Brien

St. Nicholas

O/45

65:39

233

J. Mansfield

Portlaw

O/50

65:40

234

D. Barron

Youghal

 

65:42

235

T. Horgan

Belgrave Sq. Rnrs

 

65:47

236

J. Holland

Mallow A.C.

 

65:50

237

W. Ryan

Croom A.C.

O/45

65:53

238

M. Kennedy

Clogheen

 

65:55

239

K. Cooney

Midleton A.C.

 

65:55

240

M. Sheehan

Fermoy &. District Harriers

L

65:56

241

N. O'Leary

Bandon A.C.

O/40

66:02

242

L. Tuohy

Swords

 

66:03

243

L. Speight

Cork

O/45

66:11

244

J. Kelleher

Newtownshandrum

O/40

66:15

245

O. O'Brien

Belgrave Sq. Rnrs.

 

66:17

246

D. Boyd

Belgooly A.C.

 

66:18

247

P. Cullen

Lismore

 

66:20

248

J. Stack

Gt. Western Runners

O/40

66:20

249

P. Keating

Dungarvan A.C.

 

66:23

250

J. O'Connell

W. Limerick

O/40

66:25

251

N. O'Conaill

Cork Triathlon C.

 

66:25

252

B. Sisk

Cork

O/40

66:29

253

M. Foley

Cork

O/40

66:34

254

T. Scriven

Cork

 

66:35

255

W. Hogan

Ladysbridge

 

66:40

256

D. O'Caliaghan

St. Finbarrs A.C.

 

66:40

257

A. Bunworth

Reenavanna Hrs

O/40

66:41

258

S. Moloney

Limerick

O/45

66:41

259

O. Stack

Tralee Jogging Club

 

66:42

260

J. Linehan

Togher A.C.

 

66:43

261

F. Rosborough

Cork

O/50

66:44

262

M. Walsh

Cork

O/40

66:47

263

D. Bates

Naval Service

O/40

66:48

264

J. Collins

Kilnaboy A.C.

U/19

66:51

265

C. O'Neill

Youghal

 

66:51

266

M. Burns

Belgrave Sq. Rnrs

L

66:53

267

N. Bowen

Carrignavar AC

 

66:54

268

P. O'Donoghue

Fermoy &. District Harriers

 

66:55

269

G. Duggan

Carrignavar

U/19

66:56

270

A. Murphy

Ringaskiddy

L

66:57

271

P. Jacouides

Metro Hrs.

L

66:58

272

T. De Puis

Carrigaline

 

67:05

273

T. Byrne

Belgrave Sq. Rnrs

O/40

67:13

274

J. Slattery

Crosshaven

U/19

67:18

275

P. Fenlon

Leevale A.C.

O/45

67:20

276

T. Crowley

Togher A.C.

O/40

67:22

277

B. Keane

Reenavanna Hrs

L

67:25

278

M. Cotter

Cork

 

67:34

279

B. Moran

East Cork A.C.

 

67:36

280

B. Kelly

Helvick

O/45

67:45

281

P. Murphy

Clonakilty

 

67:45

282

M. ??

Belgrave Sq. Rnrs

 

67:48

283

N. Scannell

Belgooly AC

O/40

67:50

284

B. McInerney

Belgrave Sq. Rnrs

L

67:53

285

P. Twomey

Carrigaline

O/40

67:55

286

T. Hamilton

Naval Service

O/40

67:56

287

N. O'Flynn

Cork

O/45

68:03

288

J. O'Dea

Youghal A.C.

 

68:10

289

D. O'Connell

Midleton A.C.

 

68:11

290

J. Leahy

Youghal A.C.

O/50

68:15

291

P. Lee

Killeagh

 

68:23

292

D. O'Brien

St. Nicholas A.C.

 

68:23

293

M. O'Connell

Youghal

 

68:24

294

C. O'Neill

Youghal A.C.

 

68:24

295

P. Barry

Passage West

 

68:30

296

M. Morgan

Beamish & Crawford

O/40

68:33

297

T. Sheehan

Fermoy &. District Harriers

 

68:35

298

M. Kenneally

Cork

 

68:36

299

P. Deasy

St. Nicholas A.C.

 

68:38

300

P. Cronin

Cork Hash House Harriers

 

68:46

301

M. Joyce-Curtin

East Cork A.C.

L

68:47

302

L. O'Mahony

Cork

O/40

68:48

303

C. Hennessy

Youghal

 

68:48

304

J. O'Connor

Cork

 

68:49

305

J. Tobin

Leevale A.C.

U/19

68:51

306

C. Healy

Carrigaline Striders

L

68:52

307

J. Mohally

Cork RRC

O/45

68:52

308

S. O'Riordan

Cork

 

68:53

309

P. Kiely

Cappoquin

 

68:56

310

M. Archer

Army

 

58:56

311

M. Foley

Pfizers A.C.

 

68:57

312

K. Smyth

St. Finbarrs A.C.

 

68:58

313

W. Moriarty

Sea Scouts

 

69:00

314

J. Martin

Cork

 

69:00

315

L. Harvey

Ballincollig

O/40

69:08

316

A. Murphy

Cork

 

69:12

317

C. Donaldson

St. Finbarrs A.C.

L

69:18

318

R. Beasuang

Garryvoe

 

69:19

319

E. Murphy

St. Finbarrs A.C.

 

69:20

320

E. O'Reilly

Donore Hrs

L O/40

69:21

321

F. O'Donovan

Jurys Hotel

O/40

69:22

322

W. O'Mahony

Youghal

O/40

69:22

323

P. Quinn

Clogheen A.C.

 

69:23

324

C. Kinnane

Ballincollig

 

69:27

325

C. Relihan

West Muskerry AC

 

69:28

326

D. Fitzgerald

Kilnaboy

U/19

69:29

327

T. Walsh

C.M.P. Dairy

O/40

68:32

328

J. McGrath

Tipp. Telecom

 

69:33

329

P. Dooley

Mallow A.C.

 

69:34

330

P. O'Callaghan

Mallow A.C.

 

69:35

331

M. Duignan

Contact Couriers

 

69:38

332

J. Motherway

Leevale A.C.

L

69:45

333

M. Whelan

Waterford

 

69:47

334

G. Quilligan

Ballygarvan

 

69:54

335

C. Neville

Cork

 

70:06

336

R. O'Brien

St. Nicholas

O/40

70:11

337

S. Cooney

Midleton

 

70:11

338

J. Reidy

Midleton A.C.

O/40

70:13

339

N. Rohan

Mallow A.C.

 

70:14

340

D. Buckley

Our Ladys Hospital

 

70:15

341

M. O'Callaghan

St. Finbarrs A.C.

 

70:17

342

R. Cremin

Cork

 

70:18

343

M. Lee

Cork

L O/35

70:19

344

M. Lawlor

Carrigaline

O/40

70:25

345

P. McHugh

Fermoy

O/55

70:28

346

J. Duinan

Cork

 

70:30

347

H. Murphy

Leevale A.C.

L

70:33

348

P.J. Walsh

Cork

U/19

70:34

349

M. Kennedy

Limerick A.C.

 

70:36

350

J. Donnelly

Cork

 

70:37

351

T. Mullane

Banteer A.C.

 

70:41

352

D. Cronin

Leevale A.C.

 

70:45

353

J. Stevenson

Cobh

 

70:47

354

T. Houlihan

Midleton A.C.

O/40

70:52

355

D. St. Leger

Cork

O/40

70:55

356

T. Mahon

Cork

 

71:00

357

T. O'Brien

Lismore

 

71:03

358

B. Fitzgerald

Cork

 

71:09

359

D. Ryan

St. Finbarrs A.C.

O/50

71:14

360

M. O'Brien

Cork

 

71:16

361

N. Horgan

Tower Karate Club

U/19

71:18

362

B. O'Sullivan

St. Finbarrs A.C.

O/55

71:20

363

B. Griffin

Midleton A.C.

O/45

71:21

364

B. Burke

Academv St. Centre

 

71:23

365

J. Dawe

South Liverpool

U/19

71:26

366

H. McSweeney

Togher A.C.

O/40

71:27

367

E. Prunty

East Cork A.C.

L

71:27

368

J. Hayden

Metro Hrs.

L O/35

71:29

369

C. Cashman

Glanmire

 

71:30

370

W. Hurley

Cork

 

71:32

371

M. O'Regan

Cork

 

71:33

372

M. Lehane

Quigley AC

O/40

71:34

373

D. Walsh

Leevale A.C.

 

71:35

374

J. Martin

St. Nicholas A.C.

 

71:35

375

D. Sisk

Cork

O/45

71:36

376

D. Noonan

Cork

 

71:40

377

P. Buckley

St. Finbarrs A.C.

O/50

71:45

378

M. Carroll

Academy St. Centre

 

71:46

379

A. Hogan

St. Nicholas A.C.

U/19

71:48

380

L. Lawton

Cloyne

 

71:49

381

D. Fitzpatrick

Dublin

 

71:51

382

D. Nagle

Freemount

 

71:51

383

F. Lonergan

Butlerstown

 

71:55

384

P. Eustace

Monastervan

O/45

71:58

385

R. Brennan

Mulinavat

 

72:00

386

M. O'Donoghue

Fermoy

O/45

72:01

387

P. Hare

Wexford

O/40

72:05

388

P. Cronin

Cork

O/50

72:05

389

P. Fahy

Clonmel A.C.

 

72:06

390

P. O'Regan

Nth. Cork Jnr

O/40

72:13

391

C. Jordan

Midleton A.C.

U/19

72:15

392

F. Lawlor

Youghal

 

72:15

393

R. Casey

Blarney

 

72:16

394

A. McGrath

Belgooly AC

U/19

72:17

395

K. Gilligan

Kilnaboy A.C.

U/19

72:21

396

A. McDonnell

Sportsworld

L

72:23

397

R. Kelly

Sportsworld

 

72:24

398

N. O'Hanlon

Mallow A.C.

L

72:33

399

J. Lawton

Bandon

O/40

72:34

400

D. Stack

Tralee Jogging Club

L

72:36

401

R. Murray

Dunhill

 

72:37

402

J. McGrann

Midleton A.C.

O/40

72:41

403

C. Stapleton

Army

O/40

72:44

404

J. Murphy

St. Finbarrs A.C.

 

72:46

405

M. Shanahan

East Cork A.C.

 

72:46

406

G. Fitzpatrick

Cobh

O/45

72:49

407

B. Glavin

Cork

L

72:50

408

J. McDonnell

J. McDonnell

 

72:51

409

F. Hegarty

St. Finbarrs A.C.

O/40

72:52

410

D. Allen

Cork

U/19

72:53

411

P. Maher

Kilnaboy A.C.

 

73:05

412

M. O'Callaghan

Passage

O/40

73:11

413

A. Murphy

St. Finbarrs A.C.

 

73:13

414

D. Kiely

Mallow A.C.

O/60

73:18

415

D. Dorney

Douglas

 

73:19

416

C.O'Donovan

Cork

 

73:25

417

D. O'Shea

Garda

 

73:28

418

J. Corbett

Douglas

O/40

73:30

419

D. Hipwell

Cork

 

73:34

420

G. Canham

Glanmire

O/40

73:40

421

J. Horrigan

Tower Karate Club

 

73:44

422

D. Hourigan

Cork

 

73:47

423

C. Sutton

Ballycotton

L

73:51

424

J. O'Farrell

Cork Fire Brigade

 

73:54

425

J. Malone

Youghal A.C.

 

73:54

426

E. Lehane

Fermoy &. District Harriers

U/19

73:55

427

R. O'Sullivan

Metro Hrs.

L

73:59

428

W. Cuddy

Cork

O/40

74:09

429

M. O'Neill

Glounthaune

 

74:10

430

T. O'Regan

O'Callaghans Runners

O/40

74:12

431

M. O'Meara

St. Finbarrs A.C.

 

74:20

432

H. Daunt

Myrtleville

 

74:22

433

E. Aherne

Cork

 

74:23

434

D. O'Neill

Cork

 

74:24

435

T. Dwyer

Belgooly AC

O/40

74:25

436

D. O'Meara

Fermoy &. District Harriers

O/50

74:26

437

P. McGrath

Dungarvan A.C.

 

74:27

438

F. Buckley

Millstreet

O/45

74:27

439

J. Lawton

Kinsale

 

74:27

440

J. Allen

Army

 

74:28

441

T. Nevin

Army

 

74:28

442

A. Brown

Army

 

74:28

443

F. Mulcahy

Army

 

74:28

444

D. Heaphy

Army

 

74:28

445

R. Penny

Army

 

74:26

446

P. Cummins

Army

 

74:29

447

T. Kenny

Army

 

74:29

448

M. Carmody

Army

 

74:29

449

M. Harrington

Army

 

74:30

450

B. Lynch

Army

 

74:30

451

W. Kennedy

Army

 

74:32

452

L. O'Mahony

Army

 

74:32

453

J. O'Neill

Army

 

74:33

454

M. Murphy

Army

 

74:34

455

D. Haughney

Army

 

74:34

456

W. Coffey

Army

 

74:35

457

J. Canty

Army

 

74:36

458

A. Scannell

Army

 

74:37

459

J. Barrett

Army

 

74:40

460

A McDonald

Army

 

74:41

461

F. Quinn

Army

 

74:45

462

J. Dufy

Army

 

74:50

463

M. O'Shea

Glanmire

L

74:55

464

J. Cotter

Cobh

O/40

75:01

465

J. Austin

Army

 

75:05

466

J. O'Keeffe

Army

 

75:11

467

V. Monagher

Army

 

75:16

468

J. Mitchell

Army

 

75:20

469

T. O'Gorman

Army

 

75:22

470

M. Sheehan

Army

 

75:22

471

M. Murphy

Army

 

75:22

472

D. Hogan

Army

 

75:23

473

J. Sweeney

Army

 

75:23

474

E. McCarthy

Army

 

75:23

475

P. Murphy

Army

 

75:24

476

K. Casey

Army

 

75:24

477

L. Foley

Army

 

75:24

478

J. Moore

Army

 

75:25

479

C. McCarthy

Army

 

75:25

480

D. Hamilton

Army

 

75:25

481

S. Forde

Army

 

75:25

482

M. Lynch

Army

 

75:26

483

R. Sweeney

Army

 

75:29

484

W. Frauley

Army

 

75:29

485

M. Kenneally

Army

 

75:29

486

C. White

Army

 

75:30

487

L. Kenna

Army

 

75:31

488

P. Marshall

Gt. Western Runners

 

75:31

489

N. Lynch

Ballincoilig

O/40

75:32

490

N. Coffey

Ford's Bar

 

75:32

491

L. Condon

Ballinascarthy

 

75:33

492

S. Hayes

Cork

 

75:33

493

P. Keating

Mahon A.C.

 

75:34

494

K. Cummins

E.S.B.

O/40

75:34

495

P. Glavin

Mallow A.C.

O/45

75:34

496

M. O'Connor

Riverstown

 

75:35

497

D. McCarthy

Midleton

 

75:36

498

D. Mulcahy

Cork

 

75:37

499

D. O'Connor

Midleton

 

75:49

500

L. Chambers

Glanmire

L O/40

75:50

501

D. Dorney

Douglas

O/50

75:53

502

E. McGrath

Bank of Ireland

L

75:58

503

T. Callaghan

Garda

O/40

75:59

504

C. Ni Lordain

Midleton

L

76:07

505

D. Trindle

Lee Rowing Club

 

76:09

506

B. Fitzgerald

Bank of Ireland

L

76:11

507

I. McCabe

Charleville J.

O/45

76:12

508

M. Fleming

Ballinascarthy

L

76:19

509

No Name

 

 

76:31

510

No Name

 

 

76:32

511

No Name

 

 

76:36

512

T. O'Neill

East Cork A.C.

L O/35

76:39

513

M. Cooney

East Cork A.C.

L

76:40

514

C. Slattery

Ford Motor Co

O/40

76;45

515

D. O'Flynn

Cork

 

76:48

516

M. O'Mahony

Tower Karate Club

 

76:49

517

J. Collins

Cork

O/40

76:52

518

l. Doherty

Eagle T.C.

 

76:56

519

J. Walsh

St. Dominics

O/40

76:57

520

J. O'Shea

Cork

O/40

76:58

521

W. Galvin

Newtownshandrum

U/19

77:11

522

A Knight

Gt. Western Runners

 

77:13

523

D. McCartaigh

Naval Service

 

77:29

524

A Hickey

Cork

 

77:29

525

N. Foley

Youghal

 

77:30

526

D. Herlihy

Cork

O/45

77:37

527

P. O'Brien

U.C.C. A.C.

 

77:39

528

T. Murphy

Cork

O/40

77:39

529

B. McCarthy

Youghal Carpets

 

77:40

530

C. O'Riordan

Tower Karate Club

 

77:42

531

F. Neville

Macroom

U/19

77:43

532

C. Archer

Ballycotton

L

77:44

533

E. Flynn

Lismore

 

77:49

534

P. Doody

Belgrave Sq. Rnrs

 

77:51

535

P. McCarthy

Cork

 

78:14

536

V. Ludgate

Cork

 

78:18

537

M. O'Ryan

Belgrave Sq. Rnrs

L

78:22

538

N. O'Sullivan

St. Finbarrs A.C.

L

78:29

539

G. Cambridge

Army

 

78:30

540

J. Harris

Cobh

 

78:33

541

M. Cotter

Ted Twomey Camera

L

78:34

542

D. O'Sullivan

Carrigaline

 

78:35

543

H. Burke, Cork

Cork

 

78:41

544

J. O'Sullivan

Blarney

 

78:46

545

No Name

 

 

78:56

546

D. Kingston

Lee Rowing Club

 

78:58

547

G. Stanton

St. Finbarrs A.C.

L

79:04

548

J. Hough

St. Finbarrs A.C.

L

79:05

549

M. Aherne

Army

 

79:15

550

D. Bevan

Glengarriff

 

79:18

551

P. Duggan

Midleton

O/40

79:26

552

P. Galvin

Newtownshandrum

O/45

79:30

553

V. Crowley

Enniskeane

 

79:36

554

J.J. Casey

Vicarstown

 

79:43

555

J. Burke

Cork

O/40

79:48

556

C. O'Connor

Team Civil Service

L

79:48

557

B. Collins

Kilnaboy A.C.

U/19

79:51

558

M. Lonergan

Reenavanna Hrs

L

79:53

559

G. O'Flynn

Glanmire

L

79:54

560

E. Dwane

Jurys Hotel

U/19

80:00

561

W. Daly

Belgrave Sq. Rnrs.

 

80:05

562

L. Walshe

Belgrave Sq. Rnrs

L

80:05

563

P. Power

Naval Service

 

80:09

564

G. O'Connor

Naval Service

 

80:10

565

J. Kelly

Cork Fire Brigade

 

80:11

566

N. Aherne

Ladysbridge

 

80:12

567

D. O'Meara

St. Finbarrs A.C.

O/50

80:15

568

A. Patterson

St. Finbarrs A.C.

O/40

80:15

569

K. Wycherley

Clonakiity

 

80:16

570

D. Coakley

Ring

 

80:27

571

T. Baldwin

E.S.B.

 

80:34

572

J. O'Connor

Limerick

 

80:35

573

J. Kelly

Liffey Valley AC

O/60

80:38

574

G. Drummy

Midleton A.C.

 

80:39

575

O. Walsh

St. Dominics

 

80:43

576

J. Hourigan

Midleton

O/55

80:54

577

G. Burke

Army

 

80:55

578

B. Walsh

St. Colemans ABC

U/19

80:57

579

K. Walsh

St. Colemans ABC

U/19

80:58

580

B. Walsh

St. Colemans ABC

U/19

80:59

581

P. Fitzgerald

Skibbereen

 

81:05

582

D. Hanely

Knockraha

L

81:09

583

T. Power

Bonmahon

 

81:11

584

J. Curtin

Cork

 

81:14

585

M. O'Sullivan

St. Colemans ABC

U/19

81:22

586

G. O'Connor

Cork

 

81:29

587

G. Walsh

Naval Service

 

81:30

588

J. Bradfield

Riverstick AC

L

81:31

589

B. Murphy

Beamish & Crawford

L O/40

81:32

590

P. Matthews

Beamish & Crawford

L O/35

81:32

591

W. Mulcahy

Army

 

81:40

592

M. O'Donovan

Grange

L

81:47

593

P. Kelly

Grange Fermoy

L

81:47

594

A. O'Connor

St. Colemans ABC

U/19

82:13

595

P. O'Brien

Carrignavar

 

82:24

596

J. Forde

Leevale A.C.

O/55

82:26

597

B. Miles

St. Colemans ABC

U/19

82:26

598

P. O'Callaghan

St. Finbarrs A.C.

L O/40

82:36

599

P. Twomey

Carrigaline

 

82:40

600

D. Harrison

St. Nicholas A.C.

 

82:47

601

B. O'Donovan

Cork

 

82:49

602

J. Whelan

Youghal

O/50

82:55

603

P. Lannen

Dungarvan A.C.

O/45

82:59

604

J. Tattan

Killeagh

O/40

83:02

605

M. Deasy

Cork

 

83:22

606

R. Butler

Waterford

 

83:24

607

F. Godfrey

Belgrave Sq. Rnrs

 

83:26

608

E. Buckley

Tower Karate Club

 

83:35

609

M. O'Brien

Contact Couriers

 

83:38

610

E. O'Brien

Youghal

L O/35

83:48

611

A. Linehan

Youghal

L

83:50

612

M. Whelan

Youghal

L

83:50

613

J. O'Callaghan

Mallow

O/40

83:54

614

M. O'Sullivan

Mallow A.C.

O/40

83:55

615

K. Cooper

Limerick

O/40

83:59

616

P. Toye

Naval Service

 

84:34

617

T. Danagher

Naval Service

 

84:37

618

C. Markey

Naval Service

 

84:37

619

A. Byrne

Naval Service

 

84:37

620

T. O'Keeffe

Naval Service

 

84:37

621

P. McSweeney

Naval Service

 

84:37

622

J. O'Connor

Naval Service

 

84:38

623

M. Hegarty

Naval Service

 

84:38

624

M. Plante

Naval Service

 

84:39

625

J. Dowling

Naval Service

 

84:39

626

T. McCarthy

Naval Service

 

84:39

627

C. McMahon

Naval Service

 

84:40

628

S. Walsh

Naval Service

 

84:40

629

S. Kenna, Naval Service

Naval Service

 

84:40

630

P. Cronin

Naval Service

 

84:41

631

B. Brennan

Naval Service

 

84:41

632

J. O'Shea

Naval Service

 

84:41

633

N. O'Sullivan

Shanagarry

L

84:42

634

S. O'Donovan

Naval Service

 

84:42

635

M. Byrne

Naval Service

 

84:42

636

R. Conlon

Naval Service

 

84:42

637

T. Mulligan

Naval Service

 

84:42

638

P. McCarthy

Naval Service

 

84:43

639

M. Daly

Naval Service

 

84:43

640

J. Madden

Naval Service

 

84:43

641

C. Armstrong

Naval Service

 

84:43

642

C. Doyle

Naval Service

 

84:44

643

A. Coniry

Naval Service

 

84:44

644

M. Harrington

Naval Service

 

84:44

645

T. Cummins

Naval Service

 

84:44

646

G. Minihane

Naval Service

 

84:45

647

F. Cahill

Naval Service

 

84:46

648

K. Gill

Naval Service

 

84:46

649

J A. Murphy

Naval Service

 

84:46

650

D. Kelly

Naval Service

 

84:46

651

P. Watson

Naval Service

 

84:46

652

P. Kellett

Naval Service

 

84:46

653

G. Reddin

Naval Service

 

84:46

654

N. Buckley

Naval Service

 

84:46

655

G. Meade

Naval Service

 

84:47

656

J. Bartley

Naval Service

 

84:47

657

J. Fahy

Naval Service

 

84:47

658

P. Whelan

Naval Service

 

84:47

659

J. Power

Youghal A.C.

O/55

84:49

660

A. Cummins

Cork

L O/40

85:35

661

J. Keating

Mahon A.C.

L

85:36

662

T. O'Leary

Mahon A.C.

 

85:38

663

J. Day

Blackrock

 

85:38

664

A Power

Army

 

85:39

665

F. Murphy

Mallow A.C.

O/40

85:42

666

D. Dineen

Dungarvan

O/45

86:08

667

M. O'Keeffe

Midleton A.C.

L

86:25

668

K. Martin

Cork

 

86:44

669

J. O'Leary

Carrigaline

O/45

86:51

670

D. Horgan

Cork

U/19

87:07

671

D. Donovan

Midleton A.C.

 

87:09

672

H. O'Riordan

Mallow

L O/35

87:26

673

D. O'Keeffe

Cork

 

87:38

674

A. Forde

Cork

L

87:38

675

J. Dinan

Cork

L O/40

87:50

676

N. Dinan

Cork

 

87:50

677

N. Copley

North Cork Joggers

 

87:54

678

M. Hinchion

Team Civil Service

L

88:19

679

P. McGrath

Army

 

88:33

680

C. Minihan

Army

 

88:33

681

A. Cusack

Army

 

88:34

682

No Name

 

 

88:35

683

B. Ruxton

Youghal A.C.

O/40

88:37

684

T. Cooke

Na Piarsaigh

 

89:17

685

F. Harte

Cobh

O/40

89:19

686

L. O'Caliaghan

O'Callaghans Runners

O/60

89:20

687

G. Murphy

O'Callaghans Runners

O/60

89:20

688

M. McGann

Midleton A.C.

L

89:58

689

F. Devlin

Midleton A.C.

L

89:59

690

M. Kelly

Cork

 

90:00

691

P. Lawton

Team Civil Service

L

90:00

692

L. Slattery

Grange Fermoy

O/50

90:17

693

N. Slattery

Grange Fermoy

L

90:18

694

M. Murphy

Mallow A.C.

L

90:50

695

A Gaffney

Mallow A.C.

L O/40

90:51

696

M. O'Neill

Grange Fermoy

L

91:11

697

S. Keane

Cork

L

92:06

698

E. Nugent

St. Colemans ABC

U/19

92:08

699

J. Cusack

Army

 

92:19

700

M. Murphy

Wexford

L

92:19

701

N. Bonner

Cork

 

92:20

702

P. O'Brien

Ballynoe

O/40

93:24

703

A. O'Hea

Cork

L O/35

93:45

704

E. Healy

Cork

O/40

93:45

705

R. Dunne

Midleton A.C.

L

94:28

706

G. English

Army

 

94:52

707

J. Hogan

St. Nicholas A.C.

O/50

94:54

708

J. Wilson

Naval Service

 

95:06

709

B. Desmond

St. Finbarrs A.C.

L O/40

95:30

710

K. Desmond

St. Finbarrs A.C.

L

95:30

711

E. Madden

St. Finbarrs A.C.

L

96:06

712

M. O'Connor

Rostellan

L

96:07

713

C. Keenan

St. Finbarrs A.C.

L O/40

96:10

714

D. Hayes

Ladysbridge

L

96:18

715

F. McCarthy

Midleton

 

96:19

716

D. Beausang

Garryvoe

 

97:06

717

L. Lilley

Leevale A.C.

L

97:10

718

B. O'Connell

Leevale A.C.

L

97:25

719

E. Owers

Midleton A.C.

L

97:25

720

B. Murphy

Cork

 

97:41

721

C. Daly

Bandon

L O/40

98:02

722

B. Cotter

Macroom

 

98:09

723

J. Lewis

Dalkey

O/60

98:11

724

M. Cashman

Midleton A.C.

L

98:46

725

M. O'Connell

Cork

L

99:03

726

T. Power

Academy St. Centre

 

99:18

727

P. Murray

Cork

 

99:20

728

A. Gannon

Portmarnock

L O/40

100:04

729

M. Buttimer

Team Civil Service

L

100:48

730

P. Buckley

St. Finbarrs A.C.

L O/40

111:18

731

D. Houlihan

St. Finbarrs A.C.

L

112:17

732

E. Moore

Leevale A.C.

L O/35

113:06

733

B. Kenny

Glanmire

L O/40

113:06

734

J. Hore

Wexford

O/60

113:50

735

M. O'Sullivan

Shannagarry

L

113:54

736

E. O'Leary

Bandon

L O/35

114:26

737

A. Crowley

Enniskeane

L

114:27

738

E. Cotter

St. Finbarrs A.C.

L

117:38

739

D. Murphy

Army

 

121:40

740

P. Coniglialou

Midleton

 

126:09

741

G. O'Leary

Cork

U/19

129:00